Holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 137-moddasi 2-qismi “v” bandi bilan jinoyat ishi qoʻzgʻatilgan.
Rashk tufayli sodir bo‘lgan holatda 27 yoshli ayol boshqa bir ayolni erkiga xilof ravishda ovloq joyga olib bordirib, sochlarini oldirgan. Hodisa bo‘yicha besh nafar shaxs ushlangan.
Ijtimoiy tarmoqlarda Andijon viloyatida bir ayolga nisbatan qilingan tahqirli va shafqatsiz harakatlar aks etgan video tarqalib, jamoatchilik e‘tiroziga sabab bo‘ldi.
Andijon viloyati ichki ishlar organlari tomonidan olib borilgan surishtiruvlar davomida aniqalanishicha, 1991 yilda tug‘ilgan ayol 1998 yilda tug‘ilgan boshqa bir ayolni turmush o‘rtog‘i bilan ishqiy munosabatda bo‘lib yurganlikda gumon qilib, undan qasd olishni rejalashtirgan.
Ma’lum qilinishicha, 2025 yil 23 dekabr kuni u davolanib yotgan shifoxonaga tanish ayollar orqali 1998 yilda tug‘ilgan ayolni chaqirtirib, uni turli nojo‘ya harakatlar bilan tahqirlagan va bu jarayonni videoga oldirgan.
Shundan so‘ng gumonlanuvchi ayol yana ikki nafar tanish erkakni chaqirib, jabrlanuvchini ovloq joyga olib borib, sochlarini olib tashlashni buyurgan. Oqibatda ayol besh nafar shaxs tomonidan majburiy ravishda avtomashinaga o‘tkazilib, Andijon tumanidagi xilvat hududga olib borilgan va u yerda uning sochlari mashinka yordamida olib tashlangan.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, mazkur jarayon videotasvirga olingan va keyinchalik ijtimoiy tarmoqlarga tarqatilgan.

In Andijan, a woman was subjected to "lynching" and had her hair cut off.
A 27-year-old woman, suspecting another woman of having an affair with her husband, forcibly took her to a secluded place and had her hair cut off. Five individuals have been detained in connection with the incident.
A video depicting humiliating and cruel acts against a woman in the Andijan region spread on social networks, causing public outrage.
According to investigations carried out by the internal affairs bodies of Andijan region, a woman born in 1991, suspecting that a woman born in 1998 was having an affair with her husband, planned to take revenge on her.
It is reported that on December 23, 2025, she summoned the woman born in 1998 to the hospital where she was receiving treatment through acquaintances, subjected her to various illegal acts of humiliation, and had the process recorded on video.
After that, the suspect called two male acquaintances and ordered them to take the victim to a secluded place and shave her head. As a result, the woman was forcibly put into a car by five individuals, taken to a remote area in Andijan district, and her hair was shaved off using clippers.
According to investigative information, this incident was recorded on video and later distributed on social networks.
Regarding the incident, a criminal case has been initiated under Part 2, paragraph "v" of Article 137 of the Criminal Code. The five suspects have been detained in accordance with procedural rules. Investigative actions are ongoing.