Эрон Форс кўрфазидаги ҳужумлар учун АҚШ ва Исроилга жавоб чоралари билан таҳдид қилди
Eronning Hatam al-Anbiyo harbiy qoʻmondonligi markaziy shtabi vakili Ibrohim Zulfagʻoriy Fors koʻrfazidagi hujumlar tufayli AQSh va Isroilga "javob chorasi" bilan tahdid qildi.
Eron harbiy amaldorining bayonoti Mehr axborot agentligi tomonidan eʼlon qilindi.
Zulfagʻoriyning soʻzlariga koʻra, AQSh-Isroil kuchlari Fors koʻrfazidagi xususiy kemalar va yoʻlovchi tashish kemalarini nishonga olgan.
"Bir necha bor muvaffaqiyatsizlikka uchraganliklari va Eron Islom Respublikasi qurolli kuchlarining kuchli hujumiga qarshi tura olmaganliklari sababli, AQSh va Isroil Fors koʻrfazidagi xususiy kemalar va yoʻlovchi tashish kemalarini nishonga olmoqda. Agar bu hujumlar davom etsa, biz jiddiy javob chorasini koʻramiz", dedi u.
Avvalroq, AQSh va Isroil Eronning Bushehr shahridagi kemalarga, shuningdek, yoʻlovchi va baliq ovlash portlariga hujum qilgani haqida xabar berilgan edi.
Eslatib oʻtamiz, 28 fevral kuni AQSh va Isroil Eronga qarshi harbiy operatsiya boshladilar. Natijada Eronning oliy rahbari Oyatulloh Ali Xomeney va boshqa bir qancha yuqori lavozimli amaldorlar oʻldirilgan. Keyin Eron Isroildagi nishonlarga, shuningdek, AQSh va uning Sauudiya Arabistoni, Qatar, BAA, Ummon, Bahrayn, Iroq va Kiprdagi ittifoqchilari bilan bogʻliq obʼyektlarga zarba berishni boshladi.

Ibrahim Zulfagari, a representative of the Central Staff of Iran's Khatam al-Anbiya military command, threatened the US and Israel with "response measures" due to the attacks in the Persian Gulf.
The statement by the Iranian military official was announced by the Mehr news agency.
According to Zulfagari, US-Israeli forces have targeted private vessels and passenger ships in the Persian Gulf.
"Having failed several times and being unable to withstand the strong attack of the armed forces of the Islamic Republic of Iran, the US and Israel are targeting private vessels and passenger ships in the Persian Gulf. If these attacks continue, we will see serious response measures," he said.
Earlier, it was reported that the US and Israel had attacked ships in the Iranian city of Bushehr, as well as passenger and fishing ports.
It should be recalled that on February 28, the US and Israel launched a military operation against Iran. As a result, Iran's Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei and several other high-ranking officials were killed. Subsequently, Iran began striking targets in Israel, as well as objects linked to the US and its allies in Saudi Arabia, Qatar, the UAE, Oman, Bahrain, Iraq, and Cyprus.