Kreativ iqtisodiyot 145 trillion so‘mga yetkaziladi, maktablarda esa yangi “art” dasturi joriy etiladi
Shu munosabat bilan mutasaddilarga har bir hududda yil davomida shunday nufuzli tadbirlarni tashkil etish bo‘yicha dastur ishlab chiqish topshirildi.
'Kreativ iqtisodiyot 145 trillion so‘mga yetkaziladi, maktablarda esa yangi “art” dasturi joriy etiladi'ning rasmi
O'zbekistonda yaqin yillarda madaniyat va san'at sohasida yaratiladigan qo'shilgan qiymatni oshirish orqali kreativ iqtisodiyot hajmini 145 trillion so'mga yetkazish rejalashtirilmoqda. Bu haqda bugun, 1 iyun kuni Prezident ishtirokida o'tkazilgan yig'ilishda ma'lum qilindi.
Qayd etilishicha, buning uchun sohaning huquqiy asoslari yaratilgan, Kreativ industriya parki rezidentlari uchun alohida soliq rejimi joriy qilingan. Ayni paytda Toshkent shahrining Shayxontohur tumani va Nukus shahrida yirik kreativ parklar qurilishi boshlangan.
Shuningdek, Toshkent shahrida sentyabr oyida faoliyat boshlaydigan Zamonaviy san'at markazi yoshlar uchun yangi ijodiy maydon vazifasini o'taydi.
Yig'ilishda milliy mahsulotlarda zamonaviy dizayn elementlarini kengaytirish maqsadida hunarmandlarni xalqaro ko'rgazmalarga faol jalb qilish zarurligi ta'kidlandi. Bu borada Yevropa, AQSh, Janubiy va Sharqiy Osiyo hamda Yaqin Sharq davlatlarida o'tkaziladigan ko'rgazmalar soni oshiriladi.
Prezident madaniyat va san'at xalqlar o'rtasidagi muhim ko'prik ekanini ta'kidladi. Misol sifatida Namanganda 24 may kuni boshlangan Gullar festivaliga shu kungacha 1,5 million nafar sayyoh tashrif buyurgani va tadbir Ginnes rekordlar kitobiga kiritilgani qayd etildi.
Shu munosabat bilan mutasaddilarga har bir hududda yil davomida shunday nufuzli tadbirlarni tashkil etish bo'yicha dastur ishlab chiqish topshirildi.
Yig'ilishda madaniyat va san'at sohasidagi ta'lim tizimini takomillashtirish masalalariga ham alohida e'tibor qaratildi.
Endilikda umumta'lim maktablarida musiqa, tasviriy san'at va texnologiya fanlari «art» o'quv dasturi asosida o'qitiladi. Ushbu dastur o'quvchilarda kreativ fikrlash, jamoada ishlash ko'nikmalarini shakllantirish, estetik did, emotsional intellekt va innovatsion tafakkurni rivojlantirishga xizmat qiladi.
Prezident topshirig'iga ko'ra, yangi o'quv yilidan boshlab har bir viloyatdagi 10 tadan umumta'lim maktabida mazkur yo'nalish tajriba tariqasida joriy etiladi.
Dastur doirasida boshlang'ich sinf o'quvchilari rasm, musiqa va o'yinlar orqali ijodga jalb etiladi. 5–7-sinflarda jamoaviy ijod va erkin fikrlash, 8–9-sinflarda dizayn, grafika va sun'iy intellekt asosida loyihalar ishlab chiqish, 10–11-sinflarda esa ularni tayyor mahsulotga aylantirish ko'nikmalari o'rgatiladi.

The creative economy will be increased to 145 trillion soums, and a new "art" program will be introduced in schools.
In this regard, the responsible officials were tasked with developing a program for organizing such prestigious events in each region throughout the year.
Image of 'The creative economy will be increased to 145 trillion soums, and a new "art" program will be introduced in schools.'
In Uzbekistan, it is planned to increase the volume of the creative economy to 145 trillion soums in the coming years by increasing the added value created in the field of culture and art. This was announced today, June 1, at a meeting attended by the President.
It was noted that the legal foundations for this sector have been established, and a special tax regime has been introduced for residents of the Creative Industry Park. Currently, construction of large creative parks has begun in the Shaikhontohur district of Tashkent city and in the city of Nukus.
Additionally, the Center for Contemporary Art, which will begin operations in September in Tashkent city, will serve as a new creative space for young people.
The meeting emphasized the need to actively involve craftsmen in international exhibitions to expand modern design elements in national products. In this regard, the number of exhibitions held in Europe, the USA, South and East Asia, and the Middle East will be increased.
The President noted that culture and art are an important bridge between peoples. As an example, it was mentioned that the Flower Festival, which started on May 24 in Namangan, has been visited by 1.5 million tourists to date, and the event was included in the Guinness World Records book.
In this regard, officials were tasked with developing a program to organize such prestigious events in each region throughout the year.
The meeting also paid special attention to improving the education system in the field of culture and art.
Now, in general education schools, music, fine arts, and technology subjects will be taught based on the "Art" curriculum. This program serves to develop students' creative thinking, teamwork skills, aesthetic taste, emotional intelligence, and innovative thinking.
According to the President's instruction, starting from the new academic year, this direction will be implemented as a pilot in 10 general education schools in each region.
Within the framework of the program, primary school students will be engaged in creativity through drawing, music, and games. In grades 5-7, collective creativity and free thinking will be taught; in grades 8-9, project development based on design, graphics, and artificial intelligence; and in grades 10-11, skills to turn them into finished products.