Uch viloyatda 18 mingdan ortiq giyohvandlik o‘simligi yo‘q qilindi
Fargʻona, Andijon va Toshkent viloyatlarida “Qoradori–2026” tadbiri doirasida vertolyot yordamida oʻtkazilgan tezkor reydlar davomida 18 mingdan ortiq koʻknori va kannabis aniqlandi. Ayrim fuqarolar tomorqasida minglab tup taqiqlangan oʻsimliklar yetishtirib kelingani maʼlum boʻldi.
Oʻzbekistonning bir qator hududlarida giyohvandlikka qarshi kurash doirasida oʻtkazilgan tezkor tadbirlar davomida 18 mingdan ortiq koʻknori va kannabis oʻsimliklari aniqlanib, yoʻq qilindi. Bu haqda Ichki ishlar vazirligi xabar berdi.
Maʼlum qilinishicha, “Qoradori–2026” tezkor-profilaktik tadbiri doirasida IIV hamda uning hududiy boʻlinmalari tomonidan Fargʻona, Andijon va Toshkent viloyatlarida vertolyot orqali nazoratli uchishlar amalga oshirilgan.
Tadbirlar davomida jami 76 ta holatda 18 ming 254 tup koʻknori va 254 tup kannabis giyohvandlik oʻsimliklari aniqlangan. Shuningdek, ayrim fuqarolar tomonidan koʻknori somoni, koʻknori boshogʻi hamda “marixuana” saqlab kelingani ham fosh etilgan.
Qayd etilishicha, eng yirik holatlardan biri Fargʻona viloyatining Bogʻdod tumanida aniqlangan. 1981 yilda tugʻilgan fuqaro oʻz tomorqasida 5 ming 415 tup koʻknori yetishtirib kelayotgani maʼlum boʻlib, giyohvandlik oʻsimliklari ashyoviy dalil sifatida rasmiylashtirib olingan.
Shuningdek, Quva tumanida bir ayol oʻz uy xoʻjaligida 4 ming 600 tup koʻknori parvarishlayotgani maʼlum boʻlgan. Tekshiruv vaqtida xonadondan koʻknori boshogʻlari ham topilib, protsessual tartibda rasmiylashtirilgan.
Margʻilon shahrida oʻtkazilgan tadbirda esa 1964 yilda tugʻilgan fuqaro tomonidan 3 ming 815 tup koʻknori yetishtirilayotgani aniqlangan. Shuningdek, uning uyidan 2 kilogramm koʻknori somoni ham topilgan.
Toshkent viloyatidagi holatlardan birida qariyb 80 yoshli ayol oʻz tomorqasida 400 tup koʻknori parvarishlab kelayotgani aniqlangan. Uning uyida ham giyohvandlik vositalari saqlanayotgani maʼlum boʻlgan.
IIV maʼlumotiga koʻra, aniqlangan barcha giyohvandlik oʻsimliklari yoʻq qilingan. Mazkur holatlar yuzasidan gumonlanuvchilarga nisbatan Jinoyat kodeksining 270-moddasi — taqiqlangan ekinlarni yetishtirish bilan jinoyat ishlari qoʻzgʻatilgan. Ayni vaqtda tergov harakatlari olib borilmoqda.

In three regions, more than 18,000 narcotic plants were destroyed.
In the Fergana, Andijan, and Tashkent regions, during rapid raids conducted with helicopter assistance as part of the “Qoradori–2026” operation, over 18,000 poppy and cannabis plants were identified. It turned out that some citizens had been growing thousands of prohibited plants on their plots.
In a number of regions of Uzbekistan, during rapid operations conducted as part of the anti-drug fight, over 18,000 poppy and cannabis plants were identified and destroyed. This was reported by the Ministry of Internal Affairs.
According to reports, as part of the “Qoradori–2026” rapid-preventive operation, the Ministry of Internal Affairs and its regional divisions carried out controlled flights by helicopter in the Fergana, Andijan, and Tashkent regions.
During the operations, in a total of 76 cases, 18,254 poppy plants and 254 cannabis plants were identified. Additionally, it was revealed that some citizens had been storing poppy straw, poppy heads, and “marijuana.”
It is noted that one of the largest cases was identified in the Bogʻdod district of Fergana region. A citizen born in 1981 was found to be growing 5,415 poppy plants on his plot, and the narcotic plants were formalized as material evidence.
Also, in the Quva district, a woman was found to be cultivating 4,600 poppy plants on her household plot. During the inspection, poppy heads were also found in the home and were formalized in procedural order.
In an operation carried out in the city of Margʻilon, a citizen born in 1964 was found to be growing 3,815 poppy plants. Also, 2 kilograms of poppy straw were found in his home.
In one of the cases in the Tashkent region, a nearly 80-year-old woman was found to be cultivating 400 poppy plants on her plot. It was also revealed that narcotic substances were being stored in her home.
According to the Ministry of Internal Affairs, all identified narcotic plants were destroyed. Criminal cases have been initiated against the suspects under Article 270 of the Criminal Code — cultivation of prohibited crops. Investigative actions are currently underway.