O‘zbekiston aholisining qariyb 56 foizini mehnatga layoqatlilar tashkil etmoqda
Mehnatga layoqatli yoshdan kattalar soni esa 4,6 million nafar bo‘lib, aholining 12,1 foizini tashkil qilgan.
'O‘zbekiston aholisining qariyb 56 foizini mehnatga layoqatlilar tashkil etmoqda'ning rasmi
O'zbekistonning doimiy aholisi soni 2026 yil 1 yanvar holatiga ko'ra 38,2 million nafarga yetdi. Bu haqda Milliy statistika qo'mitasi ma'lum qildi.
Qayd etilishicha, mamlakat aholisining asosiy qismini mehnatga layoqatli yoshdagilar tashkil etmoqda. Ularning soni 21,3 million nafar bo'lib, jami aholining 55,8 foiziga teng.
Shuningdek, mehnatga layoqatli yoshdan kichik aholi soni 12,3 million nafarni tashkil etgan. Bu ko'rsatkich mamlakat doimiy aholisining 32,1 foiziga to'g'ri keladi.
Mehnatga layoqatli yoshdan kattalar soni esa 4,6 million nafar bo'lib, aholining 12,1 foizini tashkil qilgan.
Shunday qilib, statistik ma'lumotlar O'zbekiston aholisining yarmidan ko'pi mehnatga layoqatli yoshda ekanini ko'rsatmoqda.

Approximately 56 percent of Uzbekistan's population consists of people of working age.
The number of people older than working age was 4.6 million, making up 12.1 percent of the population.
Image of 'Approximately 56 percent of Uzbekistan's population consists of people of working age.'
The permanent population of Uzbekistan reached 38.2 million people as of January 1, 2026. This was reported by the State Statistics Committee.
It is noted that the majority of the country's population consists of working-age individuals. Their number is 21.3 million, which is 55.8 percent of the total population.
Additionally, the population below working age is 12.3 million people. This figure accounts for 32.1 percent of the country's permanent population.