Fors ko‘rfazi hududida AQSh va Eron o‘rtasida dron va raketa zarbalari almashinuvi kuzatildi. Bu holat mintaqadagi keskinlikni yanada kuchaytirgan navbatdagi voqea sifatida baholanmoqda. Bu haqda BBC xabar berdi.
AQSh Markaziy qo‘mondonligi (CENTCOM) ma’lum qilishicha, AQSh harbiylari Hormuz bo‘g‘oziga uchirilgan Eronning to‘rtta bir yo‘nalishli hujum dronini urib tushirgan. Shuningdek, Goruk va Qeshm orollarida joylashgan Eron qirg‘oq kuzatuv radaр stansiyalariga zarba berilgani bildirildi.
Eron tomoni esa Quvaytdagi ikki AQSh harbiy-havo bazasi va Bahrayndagi AQSh dengiz kuchlari obyektlariga ballistik raketalar uchirganini ma’lum qildi. CENTCOMga ko‘ra, yetti raketadan oltitasi to‘sib qolingan, bittasi esa nishonga yetib bormagan.
Mahalliy rasmiylar Quvayt xalqaro aeroportiga uyushtirilgan dron hujumi oqibatida bir kishi halok bo‘lgani va 60 dan ortiq kishi jarohat olganini bildirdi. Eron Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi (IRGC) esa ushbu hujumga aloqadorlikni rad etdi.
CENTCOM esa Eronning da’volarini rad etib, aeroportga qilingan zarbani “ataylab va hisoblangan hujum” deb atadi.

An exchange of drone and missile strikes between the United States and Iran occurred in the Persian Gulf region. This incident is being assessed as another event that has further heightened tensions in the area. This was reported by BBC news.
The U.S. Central Command (CENTCOM) stated that U.S. forces shot down four Iranian one-way attack drones launched toward the Strait of Hormuz. It was also reported that strikes were carried out against Iranian coastal surveillance radar stations located on the islands of Goruk and Qeshm.
Iran, in turn, announced that it had launched ballistic missiles at two U.S. military airbases in Kuwait and U.S. naval facilities in Bahrain. According to CENTCOM, six out of seven missiles were intercepted, and one failed to reach its target.
Local officials reported that one person was killed and more than 60 people were injured as a result of a drone attack on Kuwait International Airport. Iran's Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC) denied any involvement in the attack.
CENTCOM rejected Iran's claims, calling the strike on the airport a "deliberate and calculated attack."