Isroil tomonidan amalga oshirilayotgan havo zarbalari oqibatida halok bo‘lganlar soni 3600 kishiga yetdi
'Livanda havo hujumlari oqibatida qurbonlar soni oshib bormoqda'ning rasmi
2 mart kuni harbiy keskinlashuv boshlanganidan buyon Livanda Isroil tomonidan amalga oshirilayotgan havo zarbalari oqibatida halok bo‘lganlar soni 3593 kishiga yetdi, 10 990 kishi esa turli darajada jarohat olgan.
Bu haqda Livan Sog‘liqni saqlash vazirligi ijtimoiy tarmoqlarda ma’lum qildi.
Vazirlikning xabar berishicha, shanba kuni Isroil havo kuchlarining mamlakat janubidagi Nabatiya viloyati hamda G‘arbiy Bekaa mintaqasiga uyushtirgan hujumlari oqibatida so‘nggi 24 soat ichida 35 kishi halok bo‘lgan, 120 kishi jarohatlangan.
Ta’kidlanishicha, e’lon qilingan sulh mavjud bo‘lishiga qaramasdan, aholi yashash punktlariga havo zarbalari davom etmoqda. Shu bois, rasmiylar qurbonlar va jabrlanganlar soni kun yakunida yana ortishi mumkinligini istisno etmayapti.

The number of casualties in Lebanon is increasing as a result of air strikes.
Since the start of the military escalation on March 2, the number of people killed as a result of Israeli airstrikes in Lebanon has reached 3,593, while 10,990 have been injured to varying degrees.
The Lebanese Ministry of Health announced this on social media.
According to the ministry, over the past 24 hours, 35 people were killed and 120 injured as a result of Israeli air force attacks on the Nabatieh district in the south of the country and the Western Beqaa region on Saturday.
It is noted that despite the announced ceasefire, airstrikes on populated areas continue. Therefore, officials do not rule out that the number of casualties and injured may increase by the end of the day.
The Lebanese government stated that the situation is becoming increasingly difficult to control and that medical services and rescue teams are operating at a high state of readiness. It is also noted that destruction is increasing in the areas, and infrastructure in some populated areas has been seriously damaged.