Toshkent viloyatining Zangiota tumanida 10 kilogrammdan ortiq kumushni noqonuniy muomalaga kiritmoqchi bo‘lgan shaxs qo‘lga olindi. Bu haqda Davlat xavfsizlik xizmati xabar berdi.
Qayd etilishicha, Davlat xavfsizlik xizmati, Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti hamda Bojxona qo‘mitasi xodimlari hamkorligida o‘tkazilgan tezkor tadbir davomida qimmatbaho metallning noqonuniy aylanishiga chek qo‘yilgan.
Aniqlanishicha, Toshkent shahrida yashovchi, 1992 yilda tug‘ilgan fuqaro 13 dona quyma bo‘lak ko‘rinishidagi jami 10 kilogramm 35 gramm kumushni 20 ming 800 AQSh dollariga sotayotgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlangan.
Mutasadidlar tomonidan o‘tkazilgan baholash ishlariga ko‘ra, mazkur kumushning umumiy qiymati 235 million 229 ming so‘mni tashkil etgan.
Tekshiruv jarayonida ushbu shaxs zargarlik buyumlari ishlab chiqarish bilan shug‘ullanuvchi mas’uliyati cheklangan jamiyat xodimi ekani ma’lum bo‘lgan.
Shuningdek, korxonada oltin va kumush mahsulotlariga qayta ishlov berish ishlari amalga oshirilgan bo‘lsa-da, qimmatbaho metallarni tozalash va ajratib olish bilan bog‘liq affinaj faoliyatini yuritish uchun tegishli ruxsatnomaga ega emasligi aniqlangan.

A person who intended to illegally introduce more than 10 kilograms of silver into circulation was detained in the Zangiata district of Tashkent region. The State Security Service reported this.
It is noted that during an operational measure conducted in cooperation with employees of the State Security Service, the Department for Combating Economic Crimes, and the Customs Committee, the illegal circulation of precious metal was stopped.
It was established that a citizen born in 1992, residing in the city of Tashkent, was apprehended with material evidence while selling a total of 10 kilograms and 35 grams of silver in the form of 13 ingot pieces for 20,800 US dollars.
According to the assessment conducted by the authorities, the total value of this silver amounted to 235 million 229 thousand soums.
During the investigation, it became known that this person was an employee of a limited liability company engaged in the production of jewelry items.
It was also determined that although the enterprise carried out processing of gold and silver products, it did not have the appropriate permit to conduct refining activities related to the purification and extraction of precious metals.