Pokiston Afgʻonistonning uch viloyatiga zarba berdi: 11 nafar bola halok boʻldi
10 iyunga o‘tar kechasi Pokiston harbiy-havo kuchlari Afg‘oniston havo hududini buzib kirib, Kunar, Xo‘st va Paktika viloyatlaridagi tinch aholi yashaydigan uylarga zarba bergan.
'Pokiston Afgʻonistonning uch viloyatiga zarba berdi: 11 nafar bola halok boʻldi'ning rasmi
Pokiston Afg‘onistonning uch viloyatiga havo zarbalari berdi. Hujum oqibatida 13 kishi halok bo‘ldi, ularning aksariyati bolalardir. Bu haqda Afg‘onistondagi muvaqqat hukumat matbuot kotibi Zabihullo Mujohid ma’lum qildi.
Uning bildirishicha, 10 iyunga o‘tar kechasi Pokiston harbiy-havo kuchlari Afg‘oniston havo hududini buzib kirib, Kunar, Xo‘st va Paktika viloyatlaridagi tinch aholi yashaydigan uylarga zarba bergan.
"O‘tgan kecha Pokiston armiyasi Afg‘oniston havo hududini yana bir bor buzib o‘tib, Kunar, Xo‘st va Paktika viloyatlaridagi tinch aholi uylarini bombardimon qildi. Hujumlar oqibatida 11 nafar bola, bir nafar ayol va bir nafar keksa erkak halok bo‘ldi. Shuningdek, 14 nafar ayol va bola turli darajada jarohat oldi. Biz ushbu insoniyatga qarshi jinoyat va tajovuzkorlik harakatini qat’iy qoralaymiz", dedi Mujohid o‘zining ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida.
Ma’lumot uchun, Pokiston va Afg‘oniston o‘rtasidagi munosabatlar 2025 yil oktyabr oyida keskinlashgan edi. O‘sha paytda ikki tomon o‘zaro zarbalar almashgan, keyinchalik Qatar va Turkiya vositachiligida o‘t ochishni to‘xtatish bo‘yicha kelishuvga erishilgan.
Biroq bu kelishuv uzoq davom etmadi. Joriy yil fevral oyida Afg‘oniston Pokiston tomonidan amalga oshirilgan havo hujumlariga javob sifatida Dyurand chizig‘i bo‘ylab keng ko‘lamli harbiy operatsiya boshlaganini ma’lum qilgan edi.
Eslatib o‘tamiz, bundan avval Afg‘onistonning g‘arbida joylashgan Hirot viloyatida yuz bergan qurolli to‘qnashuv oqibatida 12 kishi halok bo‘lgani, yana 20 kishi jarohat olgani xabar qilingandi.

On the night of June 10, the Pakistan Air Force violated Afghanistan's airspace and struck civilian homes in Kunar, Khost, and Paktika provinces.
Image of 'Pakistan struck three provinces of Afghanistan: 11 children died.'
Pakistan launched airstrikes on three provinces of Afghanistan. The attack resulted in 13 deaths, most of whom were children. This was reported by Zabihullah Mujahid, the spokesperson for the interim government in Afghanistan.
According to him, on the night of June 10, the Pakistani Air Force violated Afghanistan's airspace and struck civilian homes in the provinces of Kunar, Khost, and Paktika.
"Last night, the Pakistani army once again violated Afghanistan's airspace and bombed civilian homes in Kunar, Khost, and Paktika provinces. As a result of the attacks, 11 children, one woman, and one elderly man were killed. Additionally, 14 women and children were injured to varying degrees. We strongly condemn this crime against humanity and act of aggression," Mujahid said on his social media page.
For context, relations between Pakistan and Afghanistan became tense in October 2025. At that time, the two sides exchanged strikes, and later a ceasefire agreement was reached through the mediation of Qatar and Turkey.
However, this agreement did not last long. In February of this year, Afghanistan announced that it had launched a large-scale military operation along the Durand Line in response to airstrikes carried out by Pakistan.
Let us recall that earlier it was reported that 12 people were killed and another 20 were injured in an armed clash in Herat province, located in western Afghanistan.