Turkiyada rafiqasini o‘ldirgan o‘zbekistonlikka umrbod qamoq jazosi so‘raldi
Turkiyada O‘zbekiston fuqarosi Nigina Sattorovaning qotilligi yuzasidan olib borilgan tergov ishlari yakunlandi. Davlat qoralovchisi marhumaning turmush o‘rtog‘i Umid Sattorovga nisbatan og‘irlashtiruvchi holatlar bilan umrbod ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlanishini so‘radi. Bu haqda Turkiyaning mahalliy nashrlari xabar bermoqda.
Ma’lum qilinishicha, ayblanuvchiga qotillikni sodir etishda yordam berganlikda gumon qilinayotgan ikkinchi shaxs — O‘rinboy Botirbekovga nisbatan esa 20 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi qo‘llash talab qilingan.
Eslatib o‘tamiz, 2025 yil 17 avgust kuni Istanbul shahrining Umraniya tumanida 33 yoshli O‘zbekiston fuqarosi Nigina Sattorova turmush o‘rtog‘i Umid Sattorov tomonidan pichoqlab o‘ldirilgan edi.
Tergov materiallariga ko‘ra, Samarqand viloyatilik Nigina Sattorova Istanbulda vaqtinchalik mehnat faoliyati bilan shug‘ullanib kelgan. Fojia er-xotin o‘rtasida rashk sabab yuzaga kelgan janjal ortidan sodir bo‘lgan.
Qotillikdan so‘ng Istanbul politsiyasi tomonidan boshlangan qidiruv tadbirlari natijasida Umid Sattorov voqeadan bir kun o‘tib, 18 avgust kuni Umraniya tumanida qo‘lga olingan. Shuningdek, uni yashirishga yordam berganlikda gumon qilingan Jizzax viloyatilik O‘rinboy Botirbekov ham huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan ushlangan.
Tergov harakatlari yakunlangach, 2025 yil 19 avgust kuni sud qarori bilan har ikki gumonlanuvchiga nisbatan qamoqqa olish ehtiyot chorasi qo‘llangan.

The investigation into the murder of Uzbek citizen Nigina Sattorova in Turkey has been completed. The state prosecutor has requested a sentence of life imprisonment with aggravated circumstances for the victim's husband, Umid Sattorov. This was reported by local Turkish publications.
According to reports, for the second suspect, Urinboy Botirbekov, who is suspected of assisting in the commission of the murder, a prison sentence of up to 20 years has been demanded.
Recall that on August 17, 2025, in the Umraniye district of Istanbul, 33-year-old Uzbek citizen Nigina Sattorova was stabbed to death by her husband, Umid Sattorov.
According to investigation materials, Nigina Sattorova, a native of Samarkand region, was engaged in temporary labor activities in Istanbul. The tragedy occurred following a quarrel between the spouses due to jealousy.
After the murder, as a result of search operations launched by the Istanbul police, Umid Sattorov was apprehended in the Umraniye district on August 18, one day after the incident. Additionally, Urinboy Botirbekov, a native of Jizzakh region suspected of helping him hide, was also detained by law enforcement agencies.
Upon completion of the investigative actions, on August 19, 2025, by court decision, a pre-trial detention measure was applied to both suspects.