Toshkent shahrida o‘tkazilgan tezkor tadbir davomida 34 kilogrammdan ortiq giyohvandlik vositalari musodara qilindi. Bu haqda Davlat xavfsizlik xizmati ma’lum qildi.
Qayd etilishicha, giyohvandlik vositalarining noqonuniy aylanmasiga qarshi kurashish doirasida Davlat xavfsizlik xizmati va ichki ishlar organlari xodimlari hamkorligida maxsus operatsiya o‘tkazilgan.
Tezkor tadbir davomida poytaxtdagi “Qo‘yliq” bozori yaqinida shubhali tarzda to‘xtab turgan Lacetti rusumli avtomobil ko‘zdan kechirilgan.
Aniqlanishicha, transport vositasini Surxondaryo viloyati Sariosiyo tumanida yashovchi, muqaddam sudlangan 1968 yilda tug‘ilgan shaxs boshqarib kelgan. Avtomobilda, shuningdek, 1984 yilda Denov shahrida tug‘ilgan va hozirda Toshkent shahrida yashovchi fuqaro ham bo‘lgan.
Tekshiruv jarayonida avtomashina salonidagi plastik idish ichiga yashirilgan 30 ta o‘ramda jami 34 kilogramm 610 gramm og‘ir turdagi giyohvandlik vositalari borligi aniqlangan. Ulardan 12 kilogramm 960 grammi opiy, 21 kilogramm 650 grammi esa gashish ekani ma’lum bo‘lgan.
Mazkur moddalar ashyoviy dalil sifatida rasmiylashtirib olingan.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu turdagi giyohvandlik vositalari mamlakat hududiga chet eldan kontrabanda yo‘li orqali olib kirilgan.
Hozirda ushbu shaxslarga nisbatan Jinoyat kodeksining tegishli moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, qamoq ehtiyot chorasi qo‘llangan.
Tergov harakatlari doirasida gumonlanuvchilarning ehtimoliy jinoiy sheriklarini aniqlash choralari ko‘rilmoqda.

In Tashkent, persons carrying more than 34 kilograms of narcotic substances were caught
Currently, regarding the situation, pre-investigation actions are being carried out by the Tashkent City Internal Affairs Main Directorate.
Image of 'In Tashkent, persons carrying more than 34 kilograms of narcotic substances were caught'
More than 34 kilograms of narcotics were seized during a rapid operation conducted in the city of Tashkent. This was reported by the State Security Service.
It is noted that a special operation was carried out in cooperation between the State Security Service and internal affairs officers as part of the fight against the illegal circulation of narcotics.
During the rapid operation, a Lacetti-brand car that was suspiciously stopped near the "Kuylyuk" market in the capital was inspected.
It was determined that the vehicle was driven by a person born in 1968, a resident of the Sariosiyo district of the Surkhandarya region, who had previously been convicted. Also in the car was a citizen born in 1984 in the city of Denov, currently residing in Tashkent city.
During the inspection, it was discovered that a plastic container in the car's cabin contained 30 packages totaling 34 kilograms 610 grams of heavy narcotics. Of these, 12 kilograms 960 grams were opium, and 21 kilograms 650 grams were hashish.
These substances were officially documented as material evidence.
According to preliminary information, narcotics of this type were smuggled into the country from abroad.
Currently, a criminal case has been initiated against these individuals under the relevant articles of the Criminal Code, and a detention measure has been applied.
Within the framework of investigative actions, measures are being taken to identify possible criminal accomplices of the suspects.
In Tashkent, persons carrying more than 34 kilograms of narcotic substances were caught - Darakchi.uz