Bankomatlardagi nosozliklar uchun banklar jarimaga tortiladi
Markaziy bank 6 avgustdan boshlab bankomatlar orqali naqd pul yechishdagi uzilishlar uchun tijorat banklariga moliyaviy jarimalar qo‘llaydi.
'Bankomatlardagi nosozliklar uchun banklar jarimaga tortiladi'ning rasmi
Markaziy bank 6 avgustdan boshlab bankomatlar orqali naqd pul yechib olishda mijozlarga xizmat ko‘rsatish bilan bog‘liq qoidabuzarliklar uchun tijorat banklariga moliyaviy jarimalar qo‘llaydi. Bu haqda Markaziy bank raisi Timur Ishmetov Senatning 13 iyun kuni bo‘lib o‘tgan yalpi majlisida ma'lum qildi.
Uning aytishicha, 2025 yilda bankomatlar orqali 341 million operatsiya amalga oshirilgan bo‘lib, muammoli transaksiyalar ulushi 0,08 foizni tashkil etgan.
Qayd etilishicha, nosozliklarning katta qismi banklar faoliyati bilan emas, balki bankomatda zarur nominallardagi kupyuralar yo‘qligi, karta bloklanishi, PIN-kodning noto‘g‘ri kiritilishi, aloqa va elektr ta'minotidagi uzilishlar bilan bog‘liq.
Timur Ishmetovning ta'kidlashicha, yangi tartib mijozlar huquqlarini himoya qilish va banklarning xizmat sifati uchun mas'uliyatini oshirishga qaratilgan.
Shuningdek, fuqarolar murojaatlari bilan ishlash samaradorligi bo‘yicha banklar reytingi shakllantirilib, eng past ko‘rsatkichga ega banklar jamoatchilikka e'lon qilib boriladi.

Banks will be fined for malfunctions in ATMs.
The Central Bank will apply financial penalties to commercial banks for disruptions in cash withdrawal through ATMs starting from August 6.
Image of 'Banks will be fined for malfunctions in ATMs.'
The Central Bank will impose financial fines on commercial banks for violations related to customer service when withdrawing cash through ATMs starting from August 6. Central Bank Chairman Timur Ishmetov announced this at the plenary session of the Senate on June 13 reported.
According to him, in 2025, 341 million operations were carried out through ATMs, with the share of problematic transactions amounting to 0.08 percent.
It is noted that a large part of the malfunctions is not related to the activities of the banks, but rather to the absence of banknotes of the required denomination in the ATM, card blocking, incorrect PIN entry, and interruptions in communication and power supply.
Timur Ishmetov emphasized that the new procedure is aimed at protecting the rights of customers and increasing the responsibility of banks for the quality of service.
Additionally, a rating of banks will be formed based on the efficiency of handling citizen complaints, and banks with the lowest indicators will be publicly announced.