Braziliyada ikki vertolyot to'qnashdi
Braziliyaning Rio-de-Janeyro shahrida ikki vertolyotning havoda to‘qnashib ketishi oqibatida olti kishi halok bo‘ldi. Mahalliy va xalqaro ommaviy axborot vositalari qurbonlar orasida amerikalik xonanda Oliver Tri ham bo‘lishi mumkinligini xabar qilmoqda.
Ma’lum qilinishicha, fojea 14 iyun kuni Rio-de-Janeyro shahrining Rekreyu-dus-Bandeyrantis tumani osmonida sodir bo‘lgan. Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, havoda to‘qnashgan ikki vertolyot yerga qulab tushgan.
Vertolyotlardan birida besh nafar yo‘lovchi, ikkinchisida esa uchuvchi bo‘lgan. Hodisa oqibatida ularning barchasi halok bo‘lgan.
Ommaviy axborot vositalari politsiya manbalariga tayanib, qurbonlar orasida 32 yoshli amerikalik xonanda va qo‘shiq muallifi Oliver Tri ham bo‘lganini yozmoqda. U Braziliyaga jahon gastrol safari doirasida kelgani aytilmoqda.
Shuningdek, halok bo‘lganlar orasida braziliyalik musiqa produseri, argentinalik videorejissyor va YouTube blogeri Gaspar Prim ham borligi xabar qilingan.
To‘qnashuvdan keyin har ikki vertolyot elektromobillar avtosaloni hududiga qulab tushgan. Hodisa oqibatida yong‘in kelib chiqqan va bir necha o‘nta avtomobil shikastlangan.
Ayni paytda huquq-tartibot idoralari va qutqaruv xizmatlari tomonidan fojea sabablari o‘rganilmoqda. Tergov doirasida texnik nosozlik, inson omili hamda parvozlarni muvofiqlashtirishdagi ehtimoliy xatolar ko‘rib chiqilmoqda.

Two helicopters collided in Brazil.
Six people were killed when two helicopters collided mid-air in Rio de Janeiro, Brazil. Local and international media report that American singer Oliver Tree may be among the victims.
According to reports, the tragedy occurred on June 14th in the skies over the Recreio dos Bandeirantes district of Rio de Janeiro. Initial information indicates that the two helicopters collided mid-air and crashed to the ground.
One of the helicopters had five passengers on board, while the other carried only the pilot. All of them died as a result of the incident.
Citing police sources, media outlets report that among the victims was 32-year-old American singer and songwriter Oliver Tree. He is said to have arrived in Brazil as part of a world tour.
It has also been reported that among the deceased are a Brazilian music producer, an Argentine video director, and YouTube blogger Gaspar Prim.
After the collision, both helicopters crashed onto the premises of an electric vehicle dealership. A fire broke out as a result of the incident, damaging several dozen cars.
Currently, law enforcement agencies and emergency services are investigating the causes of the tragedy. As part of the investigation, technical malfunction, human error, and possible mistakes in flight coordination are being considered.
Officials say the process of identifying the victims is ongoing. Due to severe burns on the bodies, additional forensic examinations have been ordered.