Navoiyda 3 kishining o'limiga sabab bo'lgan avtobus haydovchisi 10 yilga qamaldi
Sudda so‘z olgan haydovchi o‘z aybiga iqror bo‘lib, hodisa suv ichish vaqtida chalg‘ib qolgani sababli yuz berganini aytgan.
'Navoiyda 3 kishining o'limiga sabab bo'lgan avtobus haydovchisi 10 yilga qamaldi'ning rasmi
Navoiy viloyatida uch kishining o‘limiga sabab bo‘lgan yo‘l-transport hodisasi bo‘yicha sud hukmi o‘qildi. Darakchi.uz sud hujjatlari bilan tanishdi.
Ma’lum bo‘lishicha, joriy yilning 5 yanvar kuni tong soatlarida “Zarafshon – Navoiy” yo‘nalishida harakatlanayotgan avtobus A-379 “Navoiy – Uchquduq” avtomobil yo‘lining 167–168-kilometrlari oralig‘ida yo‘l-transport hodisasiga uchragan. 1986 yilda tug‘ilgan haydovchi X.Sh. boshqaruvidagi avtobus yo‘ldan chiqib ketib, ag‘darilgan.
Oqibatda uch nafar yo‘lovchi, jumladan bir nafar voyaga yetmagan shaxs voqea joyida halok bo‘lgan. Yana 21 nafar yo‘lovchi turli darajada tan jarohatlari olgan.
Uning ko‘rsatmasiga ko‘ra, avtobusni soatiga taxminan 70 kilometr tezlikda boshqarib ketayotgan vaqtda suv idishining qopqog‘ini qidirish uchun pastga egilgan. Shu payt rulni beixtiyor o‘ng tomonga burib yuborgan. Transport vositasining yo‘ldan chiqib ketmasligi uchun rulni chap tomonga burgan bo‘lsa-da, boshqaruvni tiklay olmagan va avtobus ag‘darilib ketgan.
Tomdi tuman sudining 11 iyun kungi hukmi bilan haydovchi Jinoyat kodeksining 266-moddasi uchinchi qismi “a” bandida nazarda tutilgan jinoyatni sodir etganlikda aybdor deb topildi.
Sud unga uch yil muddatga barcha turdagi transport vositalarini boshqarish huquqidan mahrum qilgan holda 10 yil ozodlikdan mahrum qilish jazosini tayinladi. Jazo manzil-koloniyada o‘talishi belgilandi.
Shuningdek, sud qaroriga muvofiq, haydovchidan avtobus egasi bo‘lgan mas’uliyati cheklangan jamiyat foydasiga 147 million so‘m miqdorida moddiy zarar undirilishi belgilangan.

The court verdict has been read in the case of a road traffic accident that caused the death of three people in the Navoi region. Darakchi.uz has reviewed the court documents.
According to reports, on the morning of January 5 of this year, a bus traveling on the "Zarafshan – Navoi" route was involved in a road traffic accident between kilometers 167–168 of the A-379 "Navoi – Uchquduq" highway. The bus, driven by Kh.Sh., born in 1986, veered off the road and overturned.
As a result, three passengers, including one minor, died at the scene. Another 21 passengers sustained injuries of varying severity.
In court, the driver pleaded guilty, stating that the accident occurred due to his distraction while drinking water.
According to his testimony, while driving the bus at approximately 70 kilometers per hour, he bent down to look for the cap of his water bottle. At that moment, he inadvertently turned the steering wheel to the right. Although he then turned the steering wheel to the left to prevent the vehicle from leaving the road, he could not regain control, and the bus overturned.
By the verdict of the Tomdi District Court on June 11, the driver was found guilty of committing a crime under Article 266, Part 3, Clause "a" of the Criminal Code.
The court sentenced him to 10 years of imprisonment, with a deprivation of the right to operate all types of vehicles for a period of three years. The sentence is to be served in a penal colony.
Additionally, according to the court decision, material damages in the amount of 147 million soums are to be recovered from the driver in favor of the limited liability company that owned the bus.