Turkiyada "O'zbekiston mahallasi" va Shavkat Mirziyoyev bulvari ochildi
Tantanali marosim davomida Shavkat Mirziyoyev bulvari, Toshkent va Samarqand ko'chalarining ochilishi munosabati bilan ramziy tasma kesildi.
'Turkiyada "O'zbekiston mahallasi" va Shavkat Mirziyoyev bulvari ochildi'ning rasmi
Turkiyaning Hatay viloyati Arsuz tumanida O‘zbekiston tomonidan qurib berilgan turar joy majmuasi negizida tashkil etilgan "O‘zbekiston mahallasi", shuningdek, Shavkat Mirziyoyev bulvari hamda Toshkent va Samarqand ko‘chalarining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Bu haqda "Dunyo" axborot agentligi xabar qildi.
Marosimda O‘zbekiston Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikeri Nuriddin Ismoilov boshchiligidagi delegatsiya, Xorazm viloyati hokimi Jo‘rabek Rahimov, Turkiya Buyuk Millat Majlisi raisi Numan Kurtulmush, Hatay viloyati hokimi Mustafo Masatli, mahalliy rasmiylar va jamoatchilik vakillari ishtirok etdi.
Tadbirda so‘zga chiqqan Numan Kurtulmush mazkur tashabbus Turkiya xalqining o‘zbek xalqiga bo‘lgan samimiy hurmati va minnatdorligining ramzi ekanini ta’kidladi.
"Arsuzda O‘zbekistonning boy tarixi va madaniyatini o‘zida mujassam etgan nomlarning abadiylashtirilishi ikki qardosh xalq o‘rtasidagi mustahkam do‘stlikning yorqin ifodasidir. Bu og‘ir kunlarda Turkiya bilan yelkama-yelka turgan o‘zbek xalqiga bo‘lgan yuksak ehtirom belgisidir", dedi Turkiya parlamenti rahbari.
Marosim ishtirokchilari O‘zbekistonda barpo etilayotgan Islom sivilizatsiyasi markaziga ham alohida to‘xtalib o‘tdi. Ushbu markaz turkiy dunyoning muhim ma’naviy va ilmiy maskanlaridan biri sifatida e’tirof etildi. Shuningdek, Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida amalga oshirilayotgan islohotlar va "Yangi Renessans" g‘oyasi yuksak baholandi.
Hatay viloyati hokimi Mustafo Masatli esa 2023 yil 6 fevraldagi halokatli zilziladan keyin O‘zbekiston tomonidan ko‘rsatilgan amaliy yordam turk xalqi xotirasida abadiy saqlanishini aytdi.
"Hatay aholisi nomidan do‘st va qardosh o‘zbek xalqiga chuqur minnatdorlik bildiraman. Joriy yil yanvar oyida Anqarada bo‘lib o‘tgan oliy darajadagi uchrashuvlar doirasida rasman ochilgan mazkur turar joy majmuasiga “O‘zbekiston mahallasi” nomi berilishi xalqlarimiz o‘rtasidagi abadiy do‘stlikning yana bir timsolidir",— dedi Mustafo Masatli.
Tantanali marosim davomida Shavkat Mirziyoyev bulvari, Toshkent va Samarqand ko‘chalarining ochilishi munosabati bilan ramziy tasma kesildi.
Qayd etilishicha, mazkur turar joy majmuasi O‘zbekistonning Hatay viloyatini qayta tiklash bo‘yicha ko‘rsatgan gumanitar yordamining muhim namunasi hisoblanadi. Loyiha ikki mamlakat o‘rtasidagi strategik sheriklik va qardoshlik munosabatlarining amaliy ifodasi sifatida baholanmoqda.

In Turkey, "Uzbekistan Mahalla" and Shavkat Mirziyoyev Boulevard were opened.
During the ceremonial event, a symbolic ribbon was cut on the occasion of the opening of Shavkat Mirziyoyev Boulevard, Tashkent and Samarkand streets.
Image of 'In Turkey, "Uzbekistan Mahalla" and Shavkat Mirziyoyev Boulevard were opened.'
A ceremony was held for the grand opening of the "Uzbekistan Mahalla" residential complex built by Uzbekistan in the Arsuz district of Hatay province, Turkey, as well as Shavkat Mirziyoyev Boulevard and Tashkent and Samarkand streets. This was reported by the "Dunyo" news agency.
The ceremony was attended by a delegation led by Speaker of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of Uzbekistan Nuriddin Ismailov, Khorezm region governor Jurabek Rahimov, Speaker of the Grand National Assembly of Turkey Numan Kurtulmuş, Hatay province governor Mustafa Masatlı, local officials, and representatives of the public.
Speaking at the event, Numan Kurtulmuş emphasized that this initiative is a symbol of the Turkish people's sincere respect and gratitude towards the Uzbek people.
"The perpetuation of names in Arsuz that embody Uzbekistan's rich history and culture is a vivid expression of the strong friendship between the two brotherly peoples. It is a sign of the high esteem for the Uzbek people, who stood shoulder to shoulder with Turkey during these difficult days," said the head of the Turkish parliament.
The ceremony participants also highlighted the Center for Islamic Civilization being established in Uzbekistan. This center was recognized as one of the important spiritual and scientific centers of the Turkic world. Additionally, the reforms carried out under the leadership of President Shavkat Mirziyoyev and the idea of the "New Renaissance" were highly praised.
Hatay province governor Mustafa Masatlı stated that the practical assistance provided by Uzbekistan after the devastating earthquake on February 6, 2023, will forever remain in the memory of the Turkish people.
"On behalf of the people of Hatay, I express deep gratitude to the friendly and brotherly Uzbek people. Naming this residential complex, officially opened during the high-level meetings held in Ankara in January of this year, as 'Uzbekistan Mahalla' is another symbol of the eternal friendship between our peoples," said Mustafa Masatlı.
During the ceremony, a symbolic ribbon was cut to mark the opening of Shavkat Mirziyoyev Boulevard, Tashkent Street, and Samarkand Street.
It was noted that this residential complex is an important example of Uzbekistan's humanitarian aid in rebuilding Hatay province. The project is regarded as a practical expression of the strategic partnership and brotherly relations between the two countries.