Mirziyoyev: Xorijiy investorlar kengashi Yangi O‘zbekiston va jahon investitsiya hamjamiyati o‘rtasidagi ishonchli ko‘prikka aylandi
Bugun, 18 iyun kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida Xorijiy investorlar kengashining navbatdagi yig‘ilishi boshlandi.
'Mirziyoyev: Xorijiy investorlar kengashi Yangi O‘zbekiston va jahon investitsiya hamjamiyati o‘rtasidagi ishonchli ko‘prikka aylandi'ning rasmi
Yig'ilish avvalida davlat rahbari Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki prezidenti Odil Reno-Bassoga O'zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlarni izchil qo'llab-quvvatlab kelayotgani hamda kengash faoliyatiga samarali raislik qilayotgani uchun minnatdorlik bildirdi.
Shuningdek, Prezident anjumanda ishtirok etayotgan xalqaro tashkilotlar va xorijiy kompaniyalar rahbarlariga samimiy ehtiromini izhor etdi.
Ta'kidlanishicha, so'nggi yillarda Xorijiy investorlar kengashi oddiy maslahat mexanizmi emas, balki amaliy islohotlar maydoniga aylanib, Yangi O'zbekiston bilan jahon investitsiya hamjamiyati o'rtasidagi ishonchli ko'prik vazifasini bajarmoqda.
Davlat rahbari bugungi kunda kengash mustaqil assotsiatsiya maqomiga ega bo'lib, tom ma'noda kuchli institut darajasiga ko'tarilganini qayd etdi.
Ma'lum qilinishicha, o'tgan bir yil davomida kengash ishtirokchilari soni 54 ta kompaniyadan 85 taga yetgan. Ular iqtisodiyotning 23 ta tarmog'ini qamrab olgan holda ishchi guruhlar faoliyatida bevosita ishtirok etmoqda.
Bundan tashqari, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki, Osiyo taraqqiyot banki hamda Xalqaro moliya korporatsiyasi kengashning Ijroiya qo'mitasi tarkibida faoliyat yuritib kelmoqda.

Mirziyoyev: Foreign Investors Council has become a reliable bridge between New Uzbekistan and the world investment community.
Today, on June 18, the next meeting of the Foreign Investors Council began under the chairmanship of President Shavkat Mirziyoyev.
Image of 'Mirziyoyev: Foreign Investors Council has become a reliable bridge between New Uzbekistan and the world investment community.'
At the outset of the meeting, the head of state expressed gratitude to the President of the European Bank for Reconstruction and Development, Odile Renaud-Basso, for her consistent support of the ongoing reforms in Uzbekistan and for effectively chairing the council.
The President also expressed sincere appreciation to the heads of international organizations and foreign companies participating in the forum.
It was noted that in recent years, the Foreign Investors Council has transformed from a mere advisory mechanism into a platform for practical reforms, serving as a reliable bridge between New Uzbekistan and the global investment community.
The head of state highlighted that the council now holds the status of an independent association and has risen to the level of a truly strong institution.
It was reported that over the past year, the number of council participants has grown from 54 to 85 companies. They cover 23 sectors of the economy and are directly involved in the activities of working groups.
Furthermore, the European Bank for Reconstruction and Development, the Asian Development Bank, and the International Finance Corporation are operating as part of the council's Executive Committee.