AQSh yuk kemasiga hujumdan so‘ng Eronga zarbalar berdi
AQSh tomoni ushbu harakatni o‘tgan kuni savdo kemasiga uyushtirilgan dron hujumiga javob sifatida izohlamoqda.
'AQSh yuk kemasiga hujumdan so‘ng Eronga zarbalar berdi'ning rasmi
AQSh harbiylari Eron hududidagi bir qator nishonlarga zarbalar berdi. Bu haqda AQSh Markaziy qo'mondonligi Centcom ma'lum qildi.
Ma'lum qilinishicha, zarbalar raketa va dron saqlash inshootlari hamda qirg'oq radiolokatsiya nuqtalariga qaratilgan. AQSh tomoni ushbu harakatni o'tgan kuni savdo kemasiga uyushtirilgan dron hujumiga javob sifatida izohlamoqda.
Avvalroq AQSh prezidenti Donald Tramp Eronni Hormuz bo'g'ozida yuk kemasiga qilingan hujumdan so'ng e'lon qilingan sulhni "ahmoqona ravishda buzganlik"da ayblagan edi.
Eron tomoni esa yuk kemasi "ruxsatsiz harakat qilgani" uchun nishonga olinganini bildirgan.
Centcom bayonotida qayd etilishicha, Eron kuchlarining savdo kemalariga qaratilgan harakatlari o't ochishni to'xtatish kelishuvini aniq buzish hisoblanadi. Shu bilan birga, ushbu harakatlar xalqaro savdo yo'laklarida harakat xavfsizligiga tahdid solayotgani ta'kidlangan.
Eronning Islomiy inqilobiy qo'riqchilar korpusi (IRGC) esa AQShni "kelishuvni buzishda" ayblab, o'z kuchlari mintaqadagi AQSh harbiy pozitsiyalariga javob zarbalari berganini ma'lum qildi. Biroq bu haqda qo'shimcha tafsilotlar keltirilmagan.
Tehron tomoni AQSh hujumlarini Hormuz bo'g'ozidagi vaziyat bilan bog'liq bahona deb atagan.
Ma'lumot uchun, Hormuz bo'g'ozi neft va gaz tashuvchi kemalar uchun eng muhim xalqaro yo'laklardan biri hisoblanadi. Bu hududdagi har qanday beqarorlik jahon energetika bozoriga jiddiy ta'sir ko'rsatishi mumkin.

U.S. military forces struck a number of targets on Iranian territory. This was reported by the U.S. Central Command CENTCOM.
According to reports, the strikes targeted missile and drone storage facilities as well as coastal radar points. The U.S. side describes this action as a response to a drone attack on a merchant vessel the previous day.
Earlier, U.S. President Donald Trump accused Iran of "foolishly violating" a ceasefire declared after an attack on a cargo ship in the Strait of Hormuz.
The Iranian side, however, stated that the cargo ship was targeted because it was "moving without authorization."
In a statement, CENTCOM noted that the actions of Iranian forces against merchant ships constitute a clear violation of the ceasefire agreement. At the same time, it was emphasized that these actions threaten the safety of navigation in international trade routes.
Iran's Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC), meanwhile, accused the U.S. of "violating the agreement" and announced that its forces had carried out retaliatory strikes against U.S. military positions in the region. However, no further details were provided on this.
Tehran has called the U.S. attacks a pretext related to the situation in the Strait of Hormuz.
For reference, the Strait of Hormuz is considered one of the most important international lanes for oil and gas tankers. Any instability in this area could have a serious impact on the global energy market.