Saida Mirziyoyeva jurnalistlarni kasb bayrami bilan tabrikladi
Prezident Administratsiyasi rahbari o‘z tabrigida so‘nggi yillarda O‘zbekiston media sohasi professional jihatdan sezilarli darajada rivojlanganini bildirdi.
'Saida Mirziyoyeva jurnalistlarni kasb bayrami bilan tabrikladi'ning rasmi
Prezident Administratsiyasi rahbari Saida Mirziyoyeva Matbuot va ommaviy axborot vositalari xodimlari kuni munosabati bilan jurnalistlarni tabrikladi.
U o'z tabrigida so'nggi yillarda O'zbekiston media sohasi professional jihatdan sezilarli darajada rivojlanganini, dolzarb muammolar ochiq muhokama qilinayotgani va jurnalistlar so'zi davlat idoralari qarorlariga tobora kuchli ta'sir ko'rsatayotganini ta'kidladi.
Prezident Administratsiyasi rahbari “Men har biringizni eshitaman”, dedi.
Shuningdek, Saida Mirziyoyeva jurnalistlarning qat'iyati, halolligi va fidoyiligi jamiyatdagi ijobiy o'zgarishlarga xizmat qilayotganini qayd etib, ularga mustahkam sog'liq, baxt va kasbiy faoliyatida muvaffaqiyat tiladi.

Saida Mirziyoyeva congratulated journalists on their professional holiday.
The head of the Presidential Administration stated in his congratulations that in recent years the media sphere of Uzbekistan has developed significantly in professional terms.
Image of 'Saida Mirziyoyeva congratulated journalists on their professional holiday.'
Head of the Presidential Administration Saida Mirziyoyeva congratulated journalists on the occasion of Press and Mass Media Workers' Day.
In her congratulatory message, she noted that in recent years Uzbekistan's media sector has developed significantly in professional terms, pressing issues are being openly discussed, and the voices of journalists are having an increasingly strong impact on the decisions of state agencies.
The head of the Presidential Administration said, "I hear each of you."
Saida Mirziyoyeva also noted that the determination, honesty, and dedication of journalists serve positive changes in society, and wished them good health, happiness, and success in their professional activities.