O'zbekistonda muammoli kreditlar 23,6 trillion so'mdan oshdi
Muammoli kreditlarning 16,7 trillion so‘mi davlat banklari, qolgan 6,9 trillion so‘m esa xususiy banklar ulushiga to‘g‘ri keladi.
'O'zbekistonda muammoli kreditlar 23,6 trillion so'mdan oshdi'ning rasmi
O'zbekistonda 2026 yil may oyi yakunlariga ko'ra, bank tizimidagi muammoli kreditlar hajmi 1,7 trillion so'mga (7,7 foiz) oshgan. Bu haqda
Markaziy bank ma'lum qilishicha,1 iyun holatiga ko'ra, mamlakatda qaytarilmayotgan kreditlarning umumiy miqdori 23,6 trillion so'mdan oshgan. Taqqoslash uchun, 1 may kuni bu ko'rsatkich 21,9 trillion so'mni tashkil etgan edi.
Muammoli kreditlarning 16,7 trillion so'mi davlat banklari hissasiga to'g'ri keladi. Bu bir oy avvalgi ko'rsatkichga nisbatan 1,6 trillion so'mga ko'p. Qolgan 6,9 trillion so'm esa xususiy banklar ulushiga to'g'ri kelib, bir oy ichida 100 milliard so'mga oshgan.
Eng yirik muammoli kreditlar davlat banklarida qayd etilgan. Jumladan, Milliybank 3,54 trillion so'm bilan birinchi o'rinda turibdi. Keyingi o'rinlarda Agrobank (3,1 trillion), O'sqbank (2,1 trillion), Asakbank (1,94 trillion), Mikrokreditbank (1,78 trillion), Xalqbank (1,75 trillion) va Biznesbank (1,1 trillion) qayd etilgan.
Xususiy banklar orasida eng katta muammoli kreditlar Kapitalbank (1,3 trillion so'm) hissasiga to'g'ri kelgan. Keyingi o'rinda esa Ipotekabank (1 trillion so'mdan ortiq) qayd etilgan.
Ma'lumotlarga ko'ra, 2025 yil yakunida muammoli kreditlar hajmi 18,05 trillion so'mgacha qisqargan bo'lsa-da, joriy yil davomida qayta o'sish kuzatilmoqda. Yanvarda 19,3 trillion, fevralda 20,2 trillion, martda 19,86 trillion so'mni tashkil etgan. Aprel oyida esa qarz hajmi yana oshgan.
Umumiy hisobda, so'nggi besh yil ichida mamlakatda muammoli kreditlar hajmi sezilarli darajada o'sgan. 2021 yil boshida 5,8 trillion so'm bo'lgan ko'rsatkich keyingi yillarda bir necha barobar oshgan.

16.7 trillion sum of problem loans falls to state banks, while the remaining 6.9 trillion sum falls to private banks.
Image of 'In Uzbekistan, problem loans exceeded 23.6 trillion soums.'
As of the end of May 2026, the volume of non-performing loans in the banking system of Uzbekistan increased by 1.7 trillion som (7.7 percent). According to the
Central Bank's statement, as of June 1, the total amount of non-repaid loans in the country exceeded 23.6 trillion som. For comparison, on May 1 this figure was 21.9 trillion som.
Of the non-performing loans, 16.7 trillion som are attributable to state banks. This is 1.6 trillion som more than the figure a month earlier. The remaining 6.9 trillion som account for the share of private banks, having increased by 100 billion som over the month.
The largest non-performing loans were recorded at state banks. In particular, Uzmilliybank ranks first with 3.54 trillion som. The next positions are occupied by Agrobank (3.1 trillion), Uzsanoatqurilishbank (2.1 trillion), Asakabank (1.94 trillion), Mikrokreditbank (1.78 trillion), Khalqbank (1.75 trillion), and Businessbank (1.1 trillion).
Among private banks, the largest non-performing loans are attributable to Kapitalbank (1.3 trillion som). Next is Ipotekabank (over 1 trillion som).
According to the data, although the volume of non-performing loans decreased to 18.05 trillion som by the end of 2025, a renewed increase has been observed during the current year. In January it was 19.3 trillion, in February 20.2 trillion, and in March 19.86 trillion som. In April, the debt volume rose again.
Overall, over the past five years, the volume of non-performing loans in the country has increased significantly. The figure, which was 5.8 trillion som at the beginning of 2021, has increased several times in subsequent years.