Qozog'istonda Bibisara Asaubayeva davlat mukofoti bilan taqdirlanildi.
Qozog‘iston Prezidenti nomidan mamlakat Bosh vaziri o‘rinbosari – Madaniyat va axborot vaziri Aida Balayeva taniqli shaxmatchi Bibisara Asaubayevaga davlat mukofotini topshirdi.
Grossmeyster II darajali "Baris" ordeni bilan taqdirlandi.
Marosimda so‘zga chiqqan Aida Balayeva Bibisara Asaubayevaning mamlakatda shaxmat sport turini rivojlantirish, yoshlar o‘rtasida intellektual o‘yinlarni ommalashtirish hamda Qozog‘istonning xalqaro maydondagi nufuzini mustahkamlashdagi xizmatlarini alohida ta’kidladi.
Bibisara Asaubayeva Qozog‘istonning eng mashhur va sovrindor shaxmatchilaridan biri hisoblanadi. U uch karra jahon blits chempioni, shaxmat tarixidagi eng yosh blits bo‘yicha jahon chempioni sifatida Ginnes rekordlar kitobiga kiritilgan.
Shuningdek, u yaqinda Norvegiyada o‘tkazilgan nufuzli "Norway Chess" superturnirida ham g‘oliblikni qo‘lga kiritdi.

On behalf of the President of Kazakhstan, the Deputy Prime Minister of the country – Minister of Culture and Information Aida Balaeva presented a state award to the famous chess player Bibisara Assaubayeva.
The grandmaster was awarded the Order of "Barys" of the II degree.
Speaking at the ceremony, Aida Balaeva especially emphasized Bibisara Assaubayeva's contributions to the development of chess as a sport in the country, popularization of intellectual games among young people, and strengthening Kazakhstan's reputation on the international stage.
Bibisara Assaubayeva is considered one of the most famous and award-winning chess players of Kazakhstan. She is a three-time world blitz champion, and has been included in the Guinness World Records as the youngest world champion in blitz chess in history.
Also, she recently achieved victory in the prestigious "Norway Chess" super tournament held in Norway.