Bugun, 3 iyul kuni Oʻzbekiston delegatsiyasi Eronning sobiq oliy rahnamosi Ali Xomanaiy bilan vidolashuv marosimida ishtirok etdi. Bu haqda Mehr News agentligi xabar qildi.
Maʼlum qilinishicha, Oʻzbekiston Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikeri Nuriddinjon Ismoilov boshchiligidagi delegatsiya Tehronda oʻtkazilgan rasmiy marosimda qatnashgan. Shuningdek, tadbirda Turkman xalqining Milliy yetakchisi Gurbanguli Berdimuhamedov ham ishtirok etgan.
Eronnda Ali Xomanaiy bilan vidolashuv munosabati bilan olti kunlik motam tadbirlari oʻtkazilmoqda. Eron Ichki ishlar vaziri oʻrinbosari va motam tadbirlarini tashkil etish shtabi rahbari Ali Akbar Purjamshidiyonning maʼlum qilishicha, marosimlarda 30 dan ortiq davlat va 90 dan ziyod mamlakatdan kelgan diniy arboblar ishtirok etishi kutilmoqda.
Motam tadbirlari 3 iyul kuni Tehrondagi "Musallo" majmuasida boshlandi. Keyingi marosimlar Qum va Mashhad shaharlarida, shuningdek, Iroqning shialar uchun muqaddas sanalgan Najaf va Karbalo shaharlarida ham oʻtkazilishi rejalashtirilgan. Dafn marosimining yakuniy bosqichi 9 iyul kuni Mashhad shahrida boʻlib oʻtadi.
Eslatib oʻtamiz, Ali Xomanaiy joriy yil 28 fevral kuni AQSh va Isroilning Eronga bergan ilk zarbalari oqibatida vafot etgani maʼlum qilingan edi. Shundan soʻng Eronda bir necha oy davomida motam tadbirlariga tayyorgarlik olib borildi.
Avvalroq Oʻzbekiston Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikeri Nuriddinjon Ismoilov Toshkentdagi Eron elchixonasiga tashrif buyurib, Ali Xomanaiyning vafoti munosabati bilan ochilgan taʼziya daftariga yozuv qoldirgan edi.

The delegation of Uzbekistan participated in the farewell ceremony with Ali Khamenei.
In Iran, six-day mourning ceremonies are being held in connection with the farewell of Ali Khamenei.
Image of 'The delegation of Uzbekistan participated in the farewell ceremony with Ali Khamenei.'
Today, on July 3, the delegation of Uzbekistan participated in the farewell ceremony for Iran's former Supreme Leader Ali Khamenei. This was reported by the Mehr News agency.
According to the report, the delegation led by the Speaker of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of Uzbekistan, Nurdinjon Ismoilov, took part in the official ceremony held in Tehran. Also present at the event was the National Leader of the Turkmen people, Gurbanguly Berdimuhamedov.
Six days of mourning events are being held in Iran in connection with the farewell to Ali Khamenei. According to the Deputy Minister of Interior of Iran and head of the headquarters for organizing mourning events, Ali Akbar Pourjamshidian, more than 30 states and religious figures from over 90 countries are expected to participate in the ceremonies.
The mourning events began on July 3 at the "Mossalla" complex in Tehran. Subsequent ceremonies are planned to be held in the cities of Qom and Mashhad, as well as in the cities of Najaf and Karbala in Iraq, which are considered holy for Shia Muslims. The final stage of the funeral ceremony will take place on July 9 in the city of Mashhad.
Let us recall that Ali Khamenei was reported to have died on February 28 of this year as a result of the initial strikes by the US and Israel on Iran. After that, preparations for mourning events were carried out in Iran for several months.
Earlier, the Speaker of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of Uzbekistan, Nurdinjon Ismoilov, visited the Iranian Embassy in Tashkent and left an entry in the book of condolence opened on the occasion of the death of Ali Khamenei.