1 iyuldan boshlab O‘zbekistonda savdo va xizmat ko‘rsatish sohasida yagona UzQR to‘lov tizimi orqali to‘lovlarni qabul qilish tartibi kuchga kirdi. Bu haqdagi tushunmovchiliklar ortidan Soliq qo‘mitasi rasmiy izoh berdi.
Qo‘mita ma’lum qilishicha, qonunchilikka muvofiq, barcha savdo va xizmat ko‘rsatish subyektlari xaridorlar uchun yagona QR-kod orqali to‘lov qilish imkoniyatini yaratishi shart. Biroq bu boshqa to‘lov usullaridan voz kechish degani emas.
Bu talab to‘lovlar faqat yagona QR-kod orqali qabul qilinishi shart degani emas. Yagona QR-kod xaridor uchun qo‘shimcha to‘lov usullaridan biri sifatida mavjud bo‘lishi kerak, xolos.
Tadbirkorlar davlat reestriga kiritilgan to‘lov tashkilotlarining QR-kodlari, bank kartalari, naqd pul va qonunchilikda nazarda tutilgan boshqa to‘lov turlaridan ham foydalanishda davom etishi mumkin.
Shuningdek, Soliq qo‘mitasi soliq organlari ushbu jarayonga aralashmasligini ta’kidladi. Agar soliq xodimlari tomonidan boshqa to‘lov tashkilotlarining QR-kodlarini olib tashlashga urinish holatlari kuzatilsa, fuqarolar 71 244-98-98 raqamli ishonch telefoniga murojaat qilishi mumkin.

The unified UzQR system has been launched in Uzbekistan.
Starting from July 1, a procedure for accepting payments through the unified UzQR payment system in the trade and services sector came into effect in Uzbekistan. Following misunderstandings about this, the Tax Committee gave an official explanation.
According to the Committee, in accordance with the legislation, all trade and service entities must create the opportunity for customers to pay via a single QR code. However, this does not mean abandoning other payment methods.
This requirement does not mean that payments must only be accepted through a single QR code. The single QR code should simply be available as one of the additional payment methods for the customer.
Entrepreneurs may continue to use QR codes from payment organizations included in the state register, bank cards, cash, and other types of payments provided for by law.
Additionally, the Tax Committee emphasized that tax authorities will not interfere in this process. If there are cases where tax officers attempt to remove QR codes of other payment organizations, citizens can contact the hotline at 71 244-98-98.