Shifokorlarga uy-joy uchun davlat subsidiyasi beriladi
Hukumatning 2026 yil 12 iyundagi 310-son qarori bilan davlat tibbiyot muassasalarida kamida 15 yillik ish stajiga ega tibbiyot va farmatsevtika xodimlarini uy-joy bilan ta’minlashga qaratilgan yangi tartib tasdiqlandi.
Mazkur tartibga asosan ipoteka krediti orqali xarid qilinadigan uy-joyning boshlang‘ich badalining bir qismi davlat tomonidan qoplanib beriladi.
Yangi qoidalarga ko‘ra, subsidiya oluvchilar o‘z ro‘yxatdan o‘tgan hududiga qaramasdan, mamlakatning istalgan hududidagi birlamchi uy-joy bozoridan ipoteka asosida uy xarid qilish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Subsidiya uchun arizalar Davlat xizmatlari markazlari yoki my.gov.uz portali orqali qabul qilinadi. Ariza berish jarayonida nomzodning davlat tibbiyot muassasasida faol ishlayotgani hamda kamida 15 yillik ish stajiga ega ekani alohida tekshiriladi.
Qarorga muvofiq, subsidiya bir oilaga (er yoki xotindan biriga) faqat bir marotaba ajratiladi. G‘oliblar esa har chorakda belgilangan kvota doirasida, mezonlarga to‘liq mos kelgan nomzodlar orasidan online tarzda tasodifiy tanlov orqali aniqlanadi. Har chorakda 125 nafar nomzod subsidiya olish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Subsidiya xabardornomasini olgan fuqaro uy-joy xarid qilish uchun qurilish tashkiloti bilan shartnoma tuzishi mumkin.

Doctors will be given state subsidies for housing.
By Resolution No. 310 of the Government dated June 12, 2026, a new procedure aimed at providing housing to medical and pharmaceutical workers with at least 15 years of work experience in state medical institutions was approved.
According to this procedure, part of the initial down payment for housing purchased through a mortgage loan will be covered by the state.
Under the new rules, as reported, subsidy recipients will be able to purchase housing on a mortgage basis from the primary housing market in any region of the country, regardless of their registered area of residence.
Applications for the subsidy will be accepted through State Service Centers or the my.gov.uz portal. During the application process, it will be specifically verified that the candidate is actively working at a state medical institution and has at least 15 years of work experience.
According to the resolution, the subsidy will be allocated only once per family (to either the husband or the wife). Winners will be determined on a quarterly basis within the established quota, through an online random selection among candidates who fully meet the criteria. Each quarter, 125 candidates will have the opportunity to receive the subsidy.