O'zbekistonning bir qator hududlarida giyohvandlik vositalari va psixotrop moddalarning noqonuniy aylanishiga qarshi o'tkazilgan tezkor tadbirlar davomida yirik miqdordagi giyohvandlik vositalari musodara qilinib, kanabis yetishtirish bilan shug'ullangan shaxslar aniqlandi. Bu haqda Davlat xavfsizlik xizmati xabar berdi.
Ma'lum qilinishicha, "Xavfsiz va sog'lom yurt" tezkor-profilaktik tadbirlari doirasida Davlat xavfsizlik xizmati hamda Ichki ishlar vazirligi xodimlari hamkorligida respublika bo'ylab maxsus reydlar o'tkazilgan.
Xususan, Namangan viloyatining Norin tumanida yashovchi 1961 yilda tug'ilgan fuqaroning yashash xonadoni ko'zdan kechirilganda, kelgusida sotish maqsadida saqlab kelingan 1 kilogramm 595 gramm marixuana aniqlanib, protsessual tartibda rasmiylashtirib olingan.
Namangan viloyatining Chortoq tumanida esa 1973 yilda tug'ilgan shaxs o'z tomorqasida 839 tup kanabis o'simligini ekib, parvarishlab kelgani ma'lum bo'lgan.
Samarqand viloyatida o'tkazilgan tadbir davomida Urgut tumanida yashovchi 1995 yilda tug'ilgan shaxs Toyloq tumani hududida avtomashinada harakatlanayotgan vaqtda to'xtatilgan. Tekshiruv chog'ida undan 20 gramm geroin ashyoviy dalil sifatida olingan.
Xorazm viloyatining Qo'shko'pir tumanida yashovchi, 1962 yilda tug'ilgan va muqaddam giyohvandlik vositalari savdosi bilan bog'liq jinoyat uchun sudlangan shaxs 36 tup kanabis o'simligini yetishtirib kelgani ham aniqlangan.
Shuningdek, Toshkent viloyatining Yangiyo'l shahrida istiqomat qiluvchi, 1973 yilda tug'ilgan, muqaddam shu turdagi jinoyat uchun sudlangan fuqaro o'z hovlisida tashkil etilgan issiqxonada 22 tup kanabis o'simligini parvarishlayotgani ma'lum bo'lgan.
Andijon viloyatining Qo'rg'ontepa tumanida yashovchi 1965 yilda tug'ilgan shaxs esa o'z tomorqasida 10 tup kanabis o'simligini parvarishlab kelgani fosh etilgan.

During operational activities carried out against the illegal circulation of narcotic drugs and psychotropic substances in a number of regions of Uzbekistan, large quantities of narcotic drugs were confiscated and persons engaged in growing cannabis were identified. This was reported by the State Security Service.
According to reports, within the framework of the operational-preventive measures "Safe and Healthy Country", special raids were carried out across the republic in cooperation with employees of the State Security Service and the Ministry of Internal Affairs.
In particular, during a search of the residence of a citizen born in 1961 living in the Norin district of Namangan region, 1 kilogram 595 grams of marijuana, which was being stored for future sale, was discovered and officially seized in procedural order.
In the Chartak district of Namangan region, a person born in 1973 was found to have planted and cultivated 839 cannabis plants on his personal plot.
During an operation in Samarkand region, a person born in 1995 living in the Urgut district was stopped while driving a car in the Toyloq district. During inspection, 20 grams of heroin were taken from him as material evidence.
Also, a person born in 1962, living in the Kushkupir district of Khorezm region, previously convicted for a crime related to drug trafficking, was found to have been cultivating 36 cannabis plants.
Furthermore, a citizen born in 1973, residing in the city of Yangiyul in Tashkent region, previously convicted for a similar crime, was found to be caring for 22 cannabis plants in a greenhouse set up in his yard.
A person born in 1965, living in the Kurgantepa district of Andijan region, was exposed for cultivating 10 cannabis plants on his personal plot.