So‘nggi oylarda Trampning bayonotlari NATO ichidagi munosabatlarni yanada murakkablashtirdi. U Grenlandiya ustidan nazorat o‘rnatish istagini bildirgan.
'NATO sammiti oldidan Tramp bosimi kuchaydi'ning rasmi
NATOga aʼzo 32 davlat rahbarlari bugun, 7 iyul kuni Turkiya poytaxti Anqara shahrida boshlanadigan sammitda ishtirok etadi. Uchrashuv AQSh Prezidenti Donald Trampning alyans aʼzolaridan mudofaa xarajatlarini keskin oshirishni talab qilayotgan bir paytga toʻgʻri kelmoqda.
NATO Bosh kotibi Mark Ryutte sammit arafasida aʼzo davlatlarni tashkilotning mudofaa xarajatlari boʻyicha maqsadlariga erishish uchun "aniq, amaliy va ishonchli rejalar"ni taqdim etishga chaqirdi. Uning aytishicha, Tramp barcha ittifoqchilar yalpi ichki mahsulotining kamida 5 foizini mudofaa sohasiga yoʻnaltirish boʻyicha tezkor choralar koʻrishini kutmoqda.
Sammit doirasida mudofaa sanoati forumi ham oʻtkaziladi. Unda NATO davlatlari oʻnlab milliard yevrolik yangi qurol-yaroq shartnomalarini eʼlon qilishi rejalashtirilgan. Bu orqali Yevropa davlatlari va Kanada Trampga oʻzlarining mudofaa majburiyatlarini bajarayotganini namoyish etishni maqsad qilgan.
Ikki kunlik sammitda Ukrainaga joriy va kelasi yil uchun taxminan 70 milliard yevro miqdorida harbiy yordam ajratish boʻyicha kelishuv tasdiqlanishi kutilmoqda. Biroq tahlilchilarga koʻra, bu mablagʻlar asosan avvalroq berilgan vaʼdalarni rasmiylashtirishdan iborat boʻladi.
Oʻtgan yili NATO davlatlari yalpi ichki mahsulotining 5 foizini mudofaa ehtiyojlariga ajratishga kelishib olgan edi. Shundan 3,5 foizi toʻgʻridan-toʻgʻri harbiy sohaga, qolgan 1,5 foizi esa qoʻshinlar harakatini yengillashtiruvchi yoʻllar, koʻpriklar va portlar kabi infratuzilmaga sarflanishi belgilangan.
Soʻnggi oylarda Trampning bayonotlaro NATO ichidagi munosabatlarni yanada murakkablashtirdi. U Grenlandiya ustidan nazorat oʻrnatish istagini bildirgan, Yevropa ittifoqchilarini Eronga qarshi amalga oshirilgan harbiy operatsiyalar yuzasidan yetarlicha maslahatlashmagani uchun tanqid qilgan. Shuningdek, Buyuk Britaniya, Italiya va Kanada rahbarlari bilan ham bir qator kelishmovchiliklar yuzaga kelgan.
Bundan tashqari, Vashington Rossiya bilan ehtimoliy mojaro yuz bergan taqdirda Yevropada joylashtiriladigan AQSh harbiy kuchlari va harbiy texnikalari sonini qisqartirish imkoniyatini ham koʻrib chiqmoqda. AQSh Mudofaa vaziri Pit Xegset bu masala yuzasidan qoʻshimcha tahlil oʻtkazilishini va mudofaa xarajatlarini yetarlicha oshirmagan davlatlarda AQSh qoʻshinlari soni koʻproq qisqartirilishi mumkinligini maʼlum qildi.

Pressure from Trump increased ahead of the NATO summit.
In recent months, Trump's statements have further complicated relations within NATO. He has expressed a desire to establish control over Greenland.
Image of 'Pressure from Trump increased ahead of the NATO summit.'
Leaders of 32 NATO member states will participate in a summit starting today, July 7, in Ankara, the capital of Turkey. The meeting comes at a time when US President Donald Trump is demanding a sharp increase in defense spending from alliance members.
NATO Secretary General Mark Rutte, on the eve of the summit, called on member states to present "clear, practical, and reliable plans" to achieve the organization's defense spending goals. According to him, Trump expects all allies to take swift measures to allocate at least 5 percent of their gross domestic product to defense.
Within the framework of the summit, a defense industry forum will also be held. NATO countries are expected to announce new arms contracts worth tens of billions of euros. Through this, European countries and Canada aim to demonstrate to Trump that they are fulfilling their defense commitments.
At the two-day summit, an agreement is expected to be approved to allocate approximately 70 billion euros in military aid to Ukraine for this year and next. However, according to analysts, these funds will largely consist of formalizing previously made promises.
Last year, NATO countries agreed to allocate 5 percent of their GDP to defense needs. Of this, 3.5 percent was designated for direct military spending, and the remaining 1.5 percent for infrastructure such as roads, bridges, and ports facilitating troop movements.
In recent months, Trump's statements have further complicated relations within NATO. He expressed a desire to establish control over Greenland, criticized European allies for not consulting sufficiently on military operations against Iran. In addition, a number of disagreements emerged with the leaders of Great Britain, Italy, and Canada.
Furthermore, Washington is considering the possibility of reducing the number of US military forces and equipment stationed in Europe in the event of a potential conflict with Russia. US Defense Secretary Pete Hegseth announced that additional analysis will be conducted on this issue, and that the number of US troops may be reduced more in countries that have not sufficiently increased defense spending.