Bugun, 7 iyul kuni O‘zbekistonning bir qator hududlarida kuchli shamol esishi va ayrim joylarda chang-to‘zonlar kuzatilishi mumkin. Bu haqda O‘zgidromet direktori Sherzodxo‘ja Habibullayev ma’lum qildi.
Uning qayd etishicha, Buxoro, Navoiy, Samarqand, Jizzax, Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarining ayrim hududlarida kunduzi shamol tezligi sekundiga 13–18 metrgacha kuchayishi, ayrim joylarda esa chang-to‘zonlar yuzaga kelishi ehtimoli bor.
Toshkent shahrida ham shamol tezligi sekundiga 10–12 metrgacha kuchayishi kutilmoqda. Shuningdek, poytaxtning ayrim hududlarida chang-to‘zon kuzatilishi mumkin.
Shu munosabat bilan aholiga ehtiyotkorlik choralarini ko‘rish, ayniqsa, nafas yo‘llari kasalliklaridan aziyat chekuvchilarga zaruratsiz hollarda ochiq havoda uzoq vaqt bo‘lmaslik tavsiya etilmoqda.

In Tashkent, there will be dust and haze.
In this regard, it is recommended that the population take precautionary measures, especially for those suffering from respiratory diseases, not to stay outdoors for a long time unnecessarily.
Image of 'In Tashkent, there will be dust and haze.'
Today, July 7, strong winds and dust storms may occur in a number of regions of Uzbekistan. This was reported by the director of Uzhydromet, Sherzodkhoja Habibullaev.
According to him, in some areas of Bukhara, Navoi, Samarkand, Jizzakh, Kashkadarya and Surkhandarya regions, wind speeds may increase to 13–18 meters per second during the day, and dust storms may occur in some places.
In Tashkent city, wind speeds are also expected to increase to 10–12 meters per second. Also, dust storms may be observed in some parts of the capital.
In this regard, the population is advised to take precautions, especially for those suffering from respiratory diseases, not to stay outdoors for a long time unnecessarily.