30 yildan oshgan avtomobillar uchun ekologik kompensatsiya to‘lovi bekor qilindi
Ma'lum qilinishicha, qaror jamoatchilik muhokamalari davomida bildirilgan taklif va e'tirozlar inobatga olingan holda qabul qilingan. Hukumat ma'muriy majburlash emas, balki aholini iqtisodiy rag'batlantiruvchi bozor mexanizmlarini qo'llashga ustuvor ahamiyat qaratayotgani ta'kidlandi.
Shu bilan birga, mamlakatda qariyb 5 millionta avtotransport vositasining 100 mingga yaqini nosoz holatda bo'lib, shaharlardagi zararli chiqindilarning 63 foizini aynan ular chiqarayotgani qayd etildi.
Shu sababli avtomobillar parkini yangilash va ekologik barqarorlikni ta'minlash maqsadida yangi mexanizm ishlab chiqilmoqda.
Taklif etilayotgan tartibga ko'ra, ochiq va shaffof tenderlar asosida avtomobillarni baholash hamda qayta ishlash korxonalari tarmog'i tashkil etiladi. Eski avtomobillar bozor qiymatida baholanadi, harakatlanmaydigan transport vositalari ham mutaxassislar tomonidan joyiga chiqib ko'rikdan o'tkaziladi.
Avtomobil egalariga baholangan qiymat miqdorida naqd pul yoki maxsus vaucher beriladi. Vaucherdan rasmiy dilerlar orqali yangi avtomobil sotib olishda boshlang'ich to'lov sifatida foydalanish mumkin bo'ladi. Qolgan mablag'ni esa 2 yildan 7 yilgacha bo'lgan muddatda mutlaqo foizsiz bo'lib-bo'lib to'lash imkoniyati yaratilishi rejalashtirilgan.
Agar fuqaro vaucherdan foydalanishni istamasa, uning qiymatini bir oy ichida naqd pul ko'rinishida qaytarib olishi mumkin.
Loyihada keltirilgan misolga ko'ra, 165 million so'mlik Cobalt avtomobilni xarid qilishda eski mashinasi 5 million so'mga baholangan fuqaro qolgan 160 million so'mni 7 yil davomida har oy taxminan 1,9 million so'mdan foizsiz to'lab boradi. Agar eski avtomobil 70 million so'mga baholansa, oylik to'lov taxminan 1,13 million so'mni tashkil etadi.

The environmental compensation payment for cars older than 30 years has been cancelled.
The decision was adopted taking into account the proposals and objections expressed during the public discussions.
Image of 'The environmental compensation payment for cars older than 30 years has been cancelled.'
The norm on collecting an environmental compensation from owners of cars produced 30 years or more ago, in the amount of 30 times the basic calculation value annually, has been completely removed from the draft law. This was reported on July 8 by the Agency for Waste Management and Circular Economy Development.
According to the report, the decision was made taking into account proposals and objections expressed during public discussions. It was emphasized that the government prioritizes the use of market mechanisms that economically stimulate the population, rather than administrative coercion.
At the same time, it was noted that out of nearly 5 million vehicles in the country, about 100,000 are in faulty condition, and they emit 63% of harmful waste in cities.
Therefore, a new mechanism is being developed to renew the vehicle fleet and ensure environmental sustainability.
According to the proposed procedure, a network of vehicle evaluation and recycling enterprises will be established based on open and transparent tenders. Old cars will be evaluated at market value, and non-movable vehicles will also be inspected on site by specialists.
Car owners will be given cash or a special voucher in the amount of the assessed value. The voucher can be used as a down payment when purchasing a new car through official dealers. It is planned to create the possibility of paying the remaining amount in interest-free installments over a period of 2 to 7 years.
If a citizen does not wish to use the voucher, they can receive its value in cash within one month.
According to an example given in the draft, when purchasing a Cobalt car worth 165 million soums, a citizen whose old car is valued at 5 million soums will pay the remaining 160 million soums in interest-free monthly installments of approximately 1.9 million soums over 7 years. If the old car is valued at 70 million soums, the monthly payment will be approximately 1.13 million soums.
Work on improving the document is currently ongoing. According to officials, the project will be further refined based on proposals from the population and industry experts.