Prezident Shavkat Mirziyoyev Bekobod shahriga tashrifi doirasida “Xos yoz” kanali sohili hamda Do‘stlik mahallasida amalga oshirilgan obodonlashtirish va bunyodkorlik ishlarini ko‘zdan kechirdi.
Qayd etilishicha, avval qarovsiz va tartibsiz holatda bo‘lgan “Xos yoz” kanali sohili bugungi kunda shaharning zamonaviy dam olish maskanlaridan biriga aylantirilgan. Hududni kompleks rivojlantirish bo‘yicha ishlab chiqilgan master-reja doirasida 3 kilometr uzunlikda piyodalar yo‘lagi, 5,4 kilometr muhofaza to‘siqlari barpo etildi, shuningdek, 2 ta ko‘prik qurildi.
Loyiha doirasida sohil bo‘yida 27 ta savdo va xizmat ko‘rsatish ob’ekti ishga tushirilib, 167 ta yangi doimiy ish o‘rni yaratildi.
Prezident mazkur hududda sport bilan shug‘ullanayotgan yoshlar bilan ham suhbatlashdi.
Ma’lum qilinishicha, Do‘stlik mahallasi 28 gektar maydonni egallaydi. Unda 33 ta ko‘p qavatli turar joy, xususiy maktabgacha ta’lim tashkiloti, futbol maydoni, 16 ta sport va bolalar maydonchasi hamda kutubxona faoliyat yuritadi.
Joriy yilda tadbirkorlar tomonidan 1,1 milliard so‘m investitsiya kiritilib, 10 ta xizmat ko‘rsatish ob’ekti va bitta umumiy ovqatlanish shoxobchasi tashkil etildi. Bu orqali yana 25 ta yangi ish o‘rni yaratildi.
Shuningdek, tashabbuskorlar mablag‘lari hisobidan “Vatanparvar bog‘i” barpo etildi. U yerda harbiy texnika namunalari o‘rnatilib, xizmat ko‘rsatish ob’ektlari tashkil qilingan.
“Tashabbusli byudjet” mablag‘lari hisobidan esa Bekobod shahri muzeyi tashkil etildi. Mahallada nuroniylar va mehnat faxriylari uchun uchrashuvlar, davra suhbatlari hamda ma’naviy-ma’rifiy tadbirlar o‘tkazishga mo‘ljallangan yog‘och konstruksiyali yozgi shiypon qurildi.
Davlat rahbari mahallada aholi uchun yaratilgan sharoitlar bilan tanishib, mahalla faollari va mehnat faxriylari bilan muloqot qildi.
"Barcha amalga oshirayotgan ishlarimiz, barpo etilayotgan ob’ektlarimiz va loyihalarimiz, avvalo, aholiga xizmat qilishi, insonlar hayotini yaxshilashi kerak. Odamlar o‘z mahallasida, shahrida kechayotgan o‘zgarishlarni his qilishi, ularning samarasini kundalik hayotida ko‘rishi zarur.
Har safar hududlarga kelganimizda insonlar Yangi O‘zbekiston islohotlarining nafasini, uning yangilanish va taraqqiyot shabodasini his etishi kerak. Bekobod shahri ham mehnatkash aholisi, iqtidorli yoshlari va hayot tajribasiga ega nuroniylari bilan yanada obod va taraqqiy etgan maskanga aylanishi lozim.
Biz yoshlarimizning orzu-intilishlari, nuroniylarimizning ezgu niyat va maqsadlari ro‘yobga chiqishi uchun barcha imkoniyatlarni safarbar etamiz", dedi Prezident.

Mirziyoyev got acquainted with the construction works carried out in the Dostlik neighborhood in Bekobod.
Within the framework of the project, 27 trade and service facilities were launched along the coast, and 167 new permanent jobs were created.
Image of 'Mirziyoyev got acquainted with the construction works carried out in the Dostlik neighborhood in Bekobod.'
President Shavkat Mirziyoyev, during his visit to the city of Bekobod, inspected the landscaping and construction work carried out along the bank of the "Khos Yoz" canal and in the Dustlik neighborhood.
It is noted that the bank of the "Khos Yoz" canal, previously in an abandoned and disorderly state, has now been transformed into one of the city's modern recreational areas. Within the framework of the master plan developed for the comprehensive development of the area, a pedestrian path 3 kilometers long and protective barriers 5.4 kilometers long were built, and 2 bridges were also constructed.
As part of the project, 27 trade and service facilities were launched along the shore, creating 167 new permanent jobs.
The President also spoke with young people engaged in sports in this area.
It is reported that the Dustlik neighborhood covers an area of 28 hectares. It houses 33 multi-story residential buildings, a private preschool educational organization, a football field, 16 sports and children's playgrounds, and a library.
This year, entrepreneurs invested 1.1 billion soums, establishing 10 service facilities and one public catering outlet. This created another 25 new jobs.
Also, using funds from initiators, the "Vatanparvar Bogi" (Patriot Park) was established. There, samples of military equipment were installed and service facilities were organized.
Using funds from the "Initiative Budget", the Bekobod City Museum was established. In the neighborhood, a summer shed made of wooden structures was built, intended for holding meetings, roundtable discussions, and spiritual-educational events for veterans and labor veterans.
The head of state familiarized himself with the conditions created for residents in the neighborhood and talked with neighborhood activists and labor veterans.
"All our work, the facilities and projects we are building, must first serve the population and improve people's lives. People must feel the changes taking place in their neighborhood and city, and see their results in their daily lives.
Every time we come to the regions, people must feel the breath of New Uzbekistan's reforms, the breeze of its renewal and development. The city of Bekobod, with its hardworking residents, talented youth, and experienced veterans, should become an even more prosperous and developed place.
We will mobilize all opportunities to realize the aspirations of our youth and the good intentions and goals of our veterans," the President said.
According to the press service of the President, after the visit to the city of Bekobod concluded, the head of state returned to the city of Tashkent.