Buxorodagi ko‘p qavatli uyda chiqqan yong‘indan uch nafar fuqaro qutqarildi
Buxoro viloyatining Kogon shahrida joylashgan ko‘p qavatli uyda sodir bo‘lgan yong‘in oqibatida uch nafar fuqaro qutqarildi. Bu haqda Favqulodda vaziyatlar vazirligi xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, bugun, 15 iyul kuni soat 03:38 da 112 yagona dispetcherlik xizmatiga Kogon shahrining Turon ko‘chasidagi ko‘p qavatli uy xonadonlaridan birida yong‘in chiqqanligi haqida xabar kelib tushgan.
Shundan so‘ng Favqulodda vaziyatlar vazirligi qutqaruv bo‘linmalari zudlik bilan hodisa joyiga etib borgan. Yong‘in soat 03:46 da qurshab olingan va soat 04:40 da to‘liq bartaraf etilgan.
Qutqaruvchilar yong‘in chiqqan xonadondan uch nafar fuqaroni sog‘-salomat olib chiqqan. Shuningdek, yong‘inning qo‘shni xonadonlarga tarqalish xavfi tufayli yana yetti nafar fuqaro xavfsiz hududga evakuatsiya qilingan.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, yong‘in oqibatida xonadonning taxminan 50 kvadrat metr qismida pol, devorlar hamda ayrim uy jihozlari yongan. Qutqaruvchilarning tezkor harakati natijasida taxminan 650 kvadrat metr maydon va qo‘shni xonadonlar yong‘indan saqlab qolingan.

Three citizens were rescued as a result of a fire that occurred in a multi-story building located in Kogon city, Bukhara region. This was reported by the Ministry of Emergency Situations.
According to reports, today, July 15, at 03:38, the unified dispatch service 112 received a notification about a fire breaking out in one of the apartments of a multi-story building on Turon Street in Kogon city.
Following this, rescue units of the Ministry of Emergency Situations promptly arrived at the scene. The fire was contained at 03:46 and fully extinguished at 04:40.
Rescuers safely evacuated three citizens from the apartment where the fire had started. Additionally, due to the risk of the fire spreading to neighboring apartments, seven other citizens were evacuated to a safe area.
According to preliminary data, the fire damaged the floor, walls, and some household items in approximately 50 square meters of the apartment. Thanks to the swift actions of the rescuers, an area of about 650 square meters and neighboring apartments were saved from the fire.