Toshkent metropolitenining Yer usti halqa yo'nalishida joylashgan "Turon" metro bekatida tom konstruktsiyasining bir qismi siljib tushdi. Hodisa oqibatida ikki nafar yo'lovchi yengil tan jarohati oldi. Bu haqda "Toshkent metropoliteni" ma'lum qildi.
Ma'lum qilinishicha, bugun, 16 iyul kuni soat 14:34 da "Turon" bekatida tom konstruktsiyasining bir qismi siljigan. Yo'lovchilar xavfsizligini ta'minlash maqsadida mazkur bekat orqali poyezdlar harakati zudlik bilan vaqtincha to'xtatilgan.
Hozirda mutaxassislar hodisa sabablarini aniqlash yuzasidan texnik o'rganish ishlarini olib bormoqda.
Qayd etilishicha, voqea natijasida ikki nafar yo'lovchi yengil tan jarohati olgan. Ularga hodisa joyining o'zida birinchi tibbiy yordam ko'rsatilgan.
Yo'lovchilarga qulaylik yaratish maqsadida "Qipchoq" va "Quruvchilar" metro bekatlari o'rtasida bepul metrobuslar qatnovi tashkil etilgan.
E'tiborlisi, mazkur yo'nalishda qurilish sifati bilan bog'liq muammolar avval ham kuzatilgan. Jumladan, 2025 yil iyun oyida Transport prokuraturasi "Texnopark" – "Qipchoq" uchastkasida o'tkazilgan o'rganishlar davomida bir qator qurilish kamchiliklarini aniqlab, ularni bartaraf etish bo'yicha ko'rsatmalar bergan edi. O'shanda ayrim uchastkalarda relslar va shpallar to'liq demontaj qilinib, qayta yotqizilgan.
Ma'lumot uchun, "Turon" metro bekati "Quruvchilar" – "Qipchoq" uchastkasi tarkibida 2024 yil 11 mart kuni foydalanishga topshirilgan.
Loyihada buyurtmachi sifatida "O'zbekiston temir yo'llar" aksiyadorlik jamiyati, bosh pudratchi sifatida esa "Ko'prikqurilish" aksiyadorlik jamiyati ishtirok etgan. Bekatning alohida qurilish qiymati ochiqlanmagan bo'lsa-da, Yer usti halqa metro liniyasi loyihasining umumiy qiymati 354,36 million AQSh dollarini tashkil etgan.

Image of '"Turon" metro station's ceiling structure shifted. Two passengers were injured'
At the "Turon" metro station, located on the overground circular line of the Tashkent metro, a part of the ceiling structure shifted and fell. As a result of the incident, two passengers sustained minor injuries. This was reported by "Tashkent Metro".
According to the report, today, July 16, at 14:34, a part of the ceiling structure shifted at the "Turon" station. To ensure passenger safety, train movement through this station was immediately and temporarily suspended.
Currently, specialists are conducting technical investigations to determine the causes of the incident.
It was noted that as a result of the event, two passengers sustained minor injuries. They received first aid at the scene of the incident.
To provide convenience for passengers, free metro bus services have been organized between the "Qipchoq" and "Quruvchilar" metro stations.
Notably, problems related to construction quality on this route have been observed before. In particular, in June 2025, during inspections conducted by the Transport Prosecutor's Office on the "Technopark" – "Qipchoq" section, a number of construction deficiencies were identified, and instructions were given to eliminate them. At that time, rails and sleepers in certain sections were completely dismantled and re-laid.
For information, the "Turon" metro station was put into operation on March 11, 2024, as part of the "Quruvchilar" – "Qipchoq" section.
In the project, the joint-stock company "O'zbekiston temir yo'llar" acted as the customer, and the joint-stock company "Ko'prikqurilish" acted as the general contractor. Although the specific construction cost of the station has not been disclosed, the total cost of the overground circular metro line project amounted to 354.36 million US dollars.