Tramp Xitoyga qarshi yangi ayblovlar bilan chiqdi
AQSh prezidenti Donald Tramp Oq uydan qilgan murojaatida Xitoyni 2020 yilgi prezidentlik sayloviga aralashishga uringanlikda aybladi. Uning so'zlariga ko'ra, buni tasdiqlovchi yuzlab maxfiy razvedka hujjatlari maxfiylikdan chiqarilgan. Bu haqda BBC ma'lum qildi.
Trampning ta'kidlashicha, Xitoy 220 million nafar saylovchining shaxsiy ma'lumotlarini noqonuniy yo'l bilan qo'lga kiritgan. Shuningdek, u 18 shtatdagi saylovchilar ma'lumotlari sotib olingani, o'g'irlangani yoki xakerlik hujumlari orqali egalanganiini iddao qildi.
Biroq prezident Xitoy ushbu ma'lumotlardan saylov natijalariga ta'sir o'tkazish yoki ovoz berish tizimini o'zgartirish uchun foydalanganini tasdiqlovchi hech qanday dalil taqdim etmadi.
Vashingtondagi Xitoy elchixonasi Reuters agentligiga bergan bayonotida Pekin AQSh prezidentlik saylovlariga hech qachon aralashmagani va bunday niyatda ham emasligini bildirdi.
Shu bilan birga, AQSh razvedka hamjamiyatining 2021 yilda e'lon qilingan hisobotida Xitoy 2020 yilgi prezidentlik sayloviga aralashmagani haqida "yuqori darajadagi ishonch" bilan xulosa qilingan.
Tramp murojaati davomida AQShdagi ovoz berish mashinalari Rossiya, Xitoy va Eron kabi davlatlar tomonidan tashqi aralashuv uchun "juda himoyasiz" ekanini ham iddao qildi.
Bundan tashqari, u Michiganda demokratik partiyaga aloqador guruh saylovchilarni ro'yxatga olishda firibgarlik qilganini, ammo FQB tergovga to'sqinlik qilganini aytdi. Shuningdek, Ichki xavfsizlik vazirligi 278 ming nafar AQSh fuqarosi bo'lmagan shaxs saylovchilar ro'yxatiga kiritilganini aniqlaganini ma'lum qildi. Ammo ularning ovoz bergani yoki saylov natijalariga ta'sir ko'rsatgani haqida hech qanday dalil keltirilmadi.

Image of 'Trump came out with new accusations against China.'
U.S. President Donald Trump, in an address from the White House, accused China of attempting to interfere in the 2020 presidential election. According to him, hundreds of classified intelligence documents confirming this have been declassified. This was reported by the BBC.
Trump stated that China illegally obtained the personal data of 220 million voters. He also claimed that voter data from 18 states was purchased, stolen, or seized through hacker attacks.
However, the president presented no evidence confirming that China used this data to influence election results or alter the voting system.
In a statement to Reuters, the Chinese Embassy in Washington said Beijing has never interfered in U.S. presidential elections and has no such intention.
At the same time, a 2021 report by the U.S. intelligence community concluded with "high confidence" that China did not interfere in the 2020 presidential election.
During his address, Trump also claimed that voting machines in the U.S. are "very vulnerable" to external interference by countries such as Russia, China, and Iran.
Furthermore, he said that a group affiliated with the Democratic Party in Michigan committed fraud in voter registration, but the FBI obstructed the investigation. He also stated that the Ministry of Homeland Security had identified 278,000 non-U.S. citizens included on voter rolls. However, no evidence was provided that they voted or influenced the election results.