Rossiya rasmiylari maʼlumotiga koʻra, hodisa oqibatida 8 kishi halok boʻlgan, yana 62 kishi jarohat olgan.
'Ukraina dronlari Rossiyadagi Wildberries omborlarini nishonga oldi'ning rasmi
Rossiyaning Tambov shahri va Moskva viloyatidagi Elektrostal shahrida joylashgan Wildberries kompaniyasiga qarashli ikkita logistika markazi Ukraina dronlari hujumiga uchradi. Rossiya rasmiylari ma'lumotiga ko'ra, hodisa oqibatida sakkiz kishi halok bo'lgan, yana 62 kishi jarohat olgan. Xorijiy manbalarga tayanib Zamon.uz xabar berdi.
Ma'lum qilinishicha, Tambovdagi omborga berilgan zarba oqibatida yetti kishi vafot etgan, 25 kishi jarohatlangan. Elektrostaldagi hujumda esa bir kishi halok bo'lib, 37 kishi tan jarohati olgan.
Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy hujumlar dronlar ishlab chiqarishda foydalaniladigan sanksiya ostidagi butlovchi qismlar saqlangan yirik logistika obyektlariga qaratilganini bildirdi. Uning aytishicha, Ukraina Qora dengiz, Azov dengizi va Qrimdagi bir qator nishonlarga ham zarba bergan.
Wildberries bosh direktori Tatyana Kim hodisani kompaniya uchun «dahshatli tun» deb atadi. Tambov viloyati gubernatori Yevgeniy Pervishovning ma'lum qilishicha, halok bo'lganlarning barchasi tungi smenada ishlayotgan xodimlar bo'lgan. Shuningdek, hujum vaqtida hududga yaqinlashayotgan 28 ta dron yo'q qilingani aytildi.
Moskva viloyati gubernatori Andrey Vorobyovning ma'lum qilishicha, Elektrostalda jarohatlanganlarning sakkiz nafari og'ir ahvolda. Uning so'zlariga ko'ra, Moskva viloyatida bir kechada 48 ta dron urib tushirilgan, ulardan biri neft bazasiga qulashi oqibatida yong'in chiqqan.
Ukraina Xavfsizlik va hamkorlik markazi rahbari Sergey Kuzan BBC'ga bergan izohida Wildberries logistika tarmog'i Rossiya armiyasi uchun muhim ahamiyatga ega ekanini bildirdi. Uning ta'kidlashicha, platforma orqali harbiy ehtiyojlar uchun ikki maqsadli mahsulotlar va elektron jihozlar yetkazib berilgan.
Zelenskiy mazkur hujumlar Rossiyaning Ukrainadagi fuqarolik obyektlariga bergan zarbalariga javob bo'lganini aytdi. Shu bilan birga, Rossiyaning so'nggi hujumlari oqibatida Ukrainada 14 kishi halok bo'lgani ma'lum qilindi.

Two logistics centers belonging to Wildberries, located in the city of Tambov and the city of Elektrostal in the Moscow region of Russia, were attacked by Ukrainian drones. According to Russian officials, eight people were killed and 62 others were injured as a result of the incident. Citing foreign sources, Zamon.uz reported.
Reportedly, seven people died and 25 were injured as a result of the strike on the warehouse in Tambov. In the attack in Elektrostal, one person was killed and 37 sustained injuries.
Ukrainian President Volodymyr Zelensky stated that the attacks targeted large logistics facilities storing sanctioned components used in drone production. He said Ukraine also struck a number of targets in the Black Sea, the Sea of Azov, and Crimea.
Wildberries CEO Tatyana Kim called the incident a "terrible night" for the company. According to Tambov Governor Evgeny Pervyshov, all of the deceased were employees working the night shift. It was also reported that 28 drones approaching the area were destroyed at the time of the attack.
Moscow Region Governor Andrey Vorobyov reported that eight of the injured in Elektrostal are in serious condition. According to him, 48 drones were shot down overnight in the Moscow region, and one of them caused a fire after crashing into an oil depot.
In an interview with the BBC, head of the Ukrainian Security and Cooperation Center Serhiy Kuzan stated that the Wildberries logistics network is of significant importance to the Russian army. He emphasized that dual-use products and electronic equipment for military needs were being supplied through the platform.
Zelensky said these attacks were a response to Russia's strikes on civilian objects in Ukraine. At the same time, it was reported that 14 people were killed in Ukraine as a result of Russia's latest attacks.