O‘zbekistonlik o‘quvchilar Xalqaro kimyo olimpiadasida ilk bor oltin medalni qo‘lga kiritdi
O'zbekiston sharafini himoya qilgan to'rt nafar o'quvchining barchasi sovrindorlar qatoridan joy oldi.
'O‘zbekistonlik o‘quvchilar Xalqaro kimyo olimpiadasida ilk bor oltin medalni qo‘lga kiritdi'ning rasmi
Toshkent shahrida 58-Xalqaro kimyo olimpiadasining tantanali taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zbekiston sharafini himoya qilgan to‘rt nafar o‘quvchining barchasi sovrindorlar qatoridan joy oldi. Bu haqda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi ma’lum qildi.
Yakuniy natijalarga ko‘ra, Rayhona Tuymurodova olimpiadada oltin medalga sazovor bo‘ldi. Jasur Mustafoev, Azizmuhammad Hafizov va Mirjalol Homidjonov esa kumush medallarni qo‘lga kiritdi.
O‘zbekiston tarixda ilk bor nufuzli Xalqaro kimyo olimpiadasiga mezbonlik qildi. Musobaqada 90 dan ortiq davlatdan kelgan iqtidorli yoshlar ishtirok etib, nazariy va laboratoriya-amaliy bosqichlarda bilimlarini sinovdan o‘tkazdi.
Xalqaro kimyo olimpiadasi dunyodagi eng nufuzli fan musobaqalaridan biri bo‘lib, unda ishtirokchilar murakkab kimyoviy masalalarni yechish bo‘yicha bellashadi.
O‘zbekiston qonunchiligiga ko‘ra, xalqaro fan olimpiadalarida medal qo‘lga kiritgan ishtirokchilarga katta miqdordagi pul mukofotlari beriladi. Jumladan, ushbu natijalar asosida O‘zbekiston terma jamoasi a’zolariga jami 2 milliard 884 million so‘m, ularni tayyorlagan ustozlarga esa 494,4 million so‘m miqdorida mukofot ajratiladi.
Shuningdek, g‘oliblarni tayyorlagan o‘qituvchilarning malaka toifasi bir pog‘ona oshirilishi belgilangan.

Uzbek students won a gold medal for the first time at the International Chemistry Olympiad.
Image of 'Uzbek students won a gold medal for the first time at the International Chemistry Olympiad.'
The ceremonial award ceremony of the 58th International Chemistry Olympiad was held in Tashkent. All four students who defended the honor of Uzbekistan took places among the winners. This was reported by the Ministry of Preschool and School Education here.
According to the final results, Rayhona Tuymurodova won a gold medal at the Olympiad. Jasur Mustafoev, Azizmuhammad Hafizov, and Mirjalol Hojidonov won silver medals.
For the first time in history, Uzbekistan hosted the prestigious International Chemistry Olympiad. Talented youth from more than 90 countries participated in the competition, testing their knowledge in theoretical and laboratory-practical stages.
The International Chemistry Olympiad is one of the most prestigious science competitions in the world, where participants compete in solving complex chemical problems.
According to the legislation of Uzbekistan, participants who win medals at international science olympiads are awarded large cash prizes. In particular, based on these results, members of the Uzbekistan national team will receive a total of 2 billion 884 million soums, and their trainers will receive 494.4 million soums.
Additionally, the qualification category of the teachers who trained the winners will be raised by one level.