Toshkent atrofidagi issiqxonalar uchun soliq 10 baravar oshirilishi mumkin
Yangi tartib issiqxonalarning ekologik ta'sirini kamaytirish va energiya tejamkor texnologiyalarni rag‘batlantirishga qaratilgan.
'Toshkent atrofidagi issiqxonalar uchun soliq 10 baravar oshirilishi mumkin'ning rasmi
Toshkent shahri va viloyatining ayrim hududlaridagi issiqxona xo‘jaliklari uchun yer hamda mol-mulk solig‘ini oshirish taklif etilmoqda. Bu haqdagi qonun loyihasi 31 iyulgacha jamoatchilik muhokamasiga qo‘yilgan.
Loyihaga ko‘ra, Toshkent shahri, shuningdek, Yuqori Chirchiq, Qibray, Yangiyo‘l, Zangiota va Toshkent tumanlarida joylashgan issiqxonalar egallagan qishloq xo‘jaligi erlari uchun yer solig‘i amaldagi stavkaning 10 baravari miqdorida belgilanishi mumkin.
Shu bilan birga, isitish qozonxonalari olib tashlangan yoki elekt energiyasi orqali isitiladigan issiqxonalarga ushbu oshirilgan soliqlar tatbiq etilmaydi.
Yangi tartibdan maqsad — issiqxona xo‘jaliklarining atrof-muhitga ta’sirini kamaytirish va ekologik xavfsiz, energiya tejamkor texnologiyalardan foydalanishni rag‘batlantirish.
Shuningdek, zararli yoqilg‘ilardan foydalanadigan yangi issiqxona xo‘jaliklarini tashkil etishni cheklash va ekologik talablarga javob bermaydigan issiqxonalarni Surxondaryo viloyatidagi "Surxon-Agro" erkin iqtisodiy zonasiga bosqichma-bosqich ko‘chirish rejalashtirilgan.

It is proposed to increase land and property taxes for greenhouse farms in certain areas of Tashkent city and region. The draft law on this matter has been submitted for public discussion until July 31.
According to the draft, for agricultural lands occupied by greenhouses located in Tashkent city, as well as in the Upper Chirchik, Kibray, Yangiyul, Zangiata, and Tashkent districts, the land tax may be set at 10 times the current rate.
At the same time, these increased taxes will not apply to greenhouses where heating boilers have been removed or which are heated using electric energy.
The purpose of the new regulation is to reduce the environmental impact of greenhouse farms and to encourage the use of environmentally safe, energy-efficient technologies.
Additionally, restrictions are planned on establishing new greenhouse farms that use harmful fuels, and a phased relocation of greenhouses that do not meet environmental requirements to the "Surkhan-Agro" free economic zone in the Surkhandarya region is envisioned.