Yil boshidan soliq tushumlari 27 foizga ko‘payib, 130 trillion so‘mdan oshgan. Biroq qo‘shimcha tushumlar bo‘yicha yillik reja atigi 40 foizga bajarilgan. Bu 12 trillion so‘mni tashkil etadi.
Viloyat hokimlarining birinchi o‘rinbosarlari soliq tushumlarini oshirish bo‘yicha korxonalar bilan yetarlicha ishlamayotgani qayd etildi.
Buxoro viloyati misolida aylanmasi 100 million so‘mdan yuqori bo‘lgan 162 ta korxona ketma-ket uch yil faoliyatini zarar bilan yakunlagani sababli bir so‘m ham foyda solig‘i to‘lamagani aytildi.
Shuningdek, 1,5 mingta korxona qo‘shilgan qiymat solig‘ini to‘lamasdan, faqat QQSnni hisobga olib kelgani qayd etildi.
Shu sababli Buxoro viloyati hokimining birinchi o‘rinbosari lavozimidan ozod etildi.
1 iyuldan 498 ta yirik soliq to‘lovchi korxonadan soliq undirish vakolati viloyatlarga berilgani qayd etildi. Endi bu borada birorta bahonaga o‘rin qolmaganini ta’kidlandi.
Viloyat hokimlarining birinchi o‘rinbosarlari va viloyat soliq boshqarmalari rahbarlariga mazkur korxonalar bilan yaqindan ishlash hamda soliqlarni to‘liq undirishni ta’minlash topshirildi.

Since the beginning of the year, tax revenues have increased by 27 percent and exceeded 130 trillion soums. However, the annual plan for additional revenues has been fulfilled by only 40 percent. This amounts to 12 trillion soums.
It was noted that the first deputy governors of the regions are not working sufficiently with enterprises to increase tax revenues.
In the case of the Bukhara region, it was stated that 162 enterprises with a turnover exceeding 100 million soums have ended their activities at a loss for three consecutive years and have not paid a single soum in profit tax.
Furthermore, it was noted that 1,500 enterprises have not been paying value-added tax, only accounting for VAT.
For this reason, the first deputy governor of the Bukhara region was dismissed from his position.
It was stated that from July 1, the authority to collect taxes from 498 large taxpaying enterprises has been transferred to the regions. It was emphasized that now there is no room for any excuses in this regard.
The first deputy governors of the regions and heads of regional tax departments have been tasked with working closely with these enterprises and ensuring full tax collection.