Turkiya Prezidenti Rajab Toyib Erdo‘g‘an boshchiligidagi hukmron "Adolat va taraqqiyot" partiyasi mamlakatning yarim prezidentlik boshqaruv shakliga o‘tishi masalasini muhokama qilmoqda. Bu haqda "Ekonomim" gazetasi xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, prezidentlik va parlament respublikasi xususiyatlarini birlashtirgan aralash tizimga o‘tish masalasi rejalashtirilayotgan konstitutsiyaviy islohotlar doirasida ko‘rib chiqilmoqda.
Taklif etilayotgan o‘zgarishlar parlament vakolatlarini kuchaytirish va unda hukmron partiyaning ko‘pchilikni tashkil etishini ta’minlash zarurati bilan izohlanmoqda. Islohotlar doirasida bir mandatli saylov tizimiga o‘tish taklifi ham bildirilgan.
Gazeta ma’lumotlariga ko‘ra, mazkur masala Turkiya Demokratiya jamg‘armasi vakillarining Prezident Rajab Toyib Erdo‘g‘an bilan yaqinda bo‘lib o‘tgan uchrashuvida muhokama qilingan.
Rasmiylar hozircha bu ma’lumotga izoh bermagan. Erdo‘g‘an esa avvalroq Turkiyaning prezidentlik boshqaruv shaklidan parlament boshqaruviga qaytishi haqidagi bahslarni bir necha bor samarasiz deb atagan.
Turkiya 2017 yilda umumxalq referendumi orqali konstitutsiyaviy o‘zgartirishlar qabul qilinganidan so‘ng, 2018 yilda prezidentlik boshqaruv tizimiga o‘tgan.

Image of 'Turkey may transition to semi-presidential governance'
The ruling Justice and Development Party, led by Turkish President Recep Tayyip Erdogan, is discussing the issue of transitioning the country to a semi-presidential system of governance. This was reported by the newspaper "Ekonomim".
According to reports, the issue of transitioning to a mixed system that combines features of a presidential and parliamentary republic is being considered within the framework of planned constitutional reforms.
The proposed changes are justified by the need to strengthen the powers of parliament and ensure that the ruling party holds a majority within it. Within the framework of the reforms, a proposal to transition to a single-member electoral system has also been put forward.
According to the newspaper, this issue was discussed during a recent meeting between representatives of the Turkish Democracy Foundation and President Recep Tayyip Erdogan.
Officials have not yet commented on this information. Erdogan, meanwhile, has previously called debates about Turkey's return from a presidential system to a parliamentary system of governance futile on several occasions.
Turkey transitioned to a presidential system of governance in 2018, after adopting constitutional amendments through a nationwide referendum in 2017.