Gretsiya hukumati Isroilda ishlab chiqarilgan havo va raketa mudofaasi tizimlarini xarid qilish uchun qiymati 3 milliard yevro bo‘lgan shartnomani ma’qullashi kutilmoqda. Mazkur loyiha mamlakatning "Axilles qalqoni" deb nomlangan integratsiyalashgan mudofaa tarmog‘ining asosini tashkil etadi.
Ma’lum qilinishicha, tizimga Isroilning "Barak MX", "David's Sling" va "SPYDER" havo mudofaasi komplekslari kiritiladi. Ular Gretsiyaning F-35 qiruvchi samolyotlari, modernizatsiya qilingan F-16 Viper samolyotlari, "Belharra" fregatlari va "Patriot" tizimlari bilan yagona qo‘mondonlik tarmog‘iga birlashtiriladi.
Yangi mudofaa tarmog‘i samolyotlar, ballistik raketalar, dronlar, qanotli raketalar va boshqa zamonaviy tahdidlarga qarshi kurashishga mo‘ljallangan.
"Axilles qalqoni" dasturi Gretsiyaning so‘nggi o‘n yilliklardagi eng yirik harbiy modernizatsiya loyihalaridan biri bo‘lishi mumkin. U mamlakat hududi va orollaridagi harbiy ob’ektlar, aholi punktlari, energetika inshootlari hamda boshqa muhim infratuzilmani himoya qilishga qaratilgan.

Greece will buy air defense systems worth 3 billion euros from Israel.
The new defense network is designed to combat aircraft, ballistic missiles, drones, cruise missiles, and other modern threats.
Image of 'Greece will buy air defense systems worth 3 billion euros from Israel.'
The Greek government is expected to approve a contract worth 3 billion euros for the purchase of air and missile defense systems produced in Israel. This project forms the basis of the country’s integrated defense network, called the "Achilles Shield."
It is reported that the system will include Israel's "Barak MX," "David's Sling," and "SPYDER" air defense complexes. They will be integrated into a single command network with Greece's F-35 fighter jets, modernized F-16 Viper aircraft, "Belharra" frigates, and "Patriot" systems.
The new defense network is designed to counter aircraft, ballistic missiles, drones, cruise missiles, and other modern threats.
The "Achilles Shield" program could be one of Greece's largest military modernization projects in recent decades. It is aimed at protecting military installations, populated areas, energy facilities, and other critical infrastructure on the country's mainland and islands.