Migratsiya agentligidan 13,6 mlrd so‘mlik ish haqi, qarzdorlik va davlat boji undiriladi
Majburiy ijro byurosi ma'lumotiga ko'ra, ayni paytda qarzdor tomonidan jami 126 ta ijro hujjati bo'yicha 13,6 milliard so'mlik majburiyatlar bajarilmagan.
'Migratsiya agentligidan 13,6 mlrd so‘mlik ish haqi, qarzdorlik va davlat boji undiriladi'ning rasmi
Migratsiya agentligidan sobiq xodimlarga to‘lanishi lozim bo‘lgan ish haqi, qarzdorlik hamda davlat boji sifatida jami 13,6 milliard so‘m undirilishi kerak. Shuningdek, 28 nafar fuqaroni ishga tiklash bo‘yicha sud qarorlari ham mavjud. Bu haqda Majburiy ijro byurosi xabar berdi.
Qayd etilishicha, Majburiy ijro byurosining Olmazor tuman bo‘limi ish yurituvida fuqarolik ishlari bo‘yicha sudlarning ijro hujjatlari asosida qarzdor Tashqi mehnat migratsiyasi agentligiga nisbatan 126 ta ijro hujjati mavjud.
Ularning:
– 39 tasi 294 million so‘mlik davlat bojini undirish;
– 59 tasi 13,3 milliard so‘mlik ish haqi, ma’naviy zarar, majburiy progul va kompensatsiya to‘lovlarini undirish;
– 28 tasi fuqarolarni ishga tiklash bilan bog‘liq ijro hujjatlaridan iborat.
Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi huzuridagi Tashqi mehnat migratsiyasi agentligi 2024 yil oktyabr oyida tugatilib, Vazirlar Mahkamasi huzurida Migratsiya agentligi tashkil etilgan. Prezidentning tegishli farmoniga muvofiq, yangi Migratsiya agentligi Tashqi mehnat migratsiyasi agentligining huquq va majburiyatlari bo‘yicha huquqiy voris hisoblanadi.
Biroq Migratsiya agentligi sud qarorlarini uzoq vaqt davomida ijro etmagan. Xususan, ishga tiklash va ish haqini undirish haqidagi ijro hujjatlari talablari qonunchilikda belgilangan muddatlarda bajarilmagan.
Migratsiya agentligi 14 ta ijro hujjati bo‘yicha davlat ijrochisining harakatlaridan norozi bo‘lib, Toshkent tumanlararo ma’muriy sudiga murojaat qilgan. Sud davlat ijrochisi qarorlarini o‘z kuchida qoldirgan.
Majburiy ijro byurosi ma’lumotiga ko‘ra, ayni paytda qarzdor tomonidan jami 126 ta ijro hujjati bo‘yicha 13,6 milliard so‘mlik majburiyatlar bajarilmagan.
Shu munosabat bilan 2026 yil 4 iyul kuni Majburiy ijro byurosi Fuqarolik ishlari bo‘yicha Shayxontohur tumanlararo sudiga murojaat qilgan. Murojaatda sud hujjatlari va boshqa organlar hujjatlarini ijro etishni kechiktirish yoki bo‘lib-bo‘lib amalga oshirish, shuningdek, ularni ijro etish usuli va tartibini o‘zgartirish masalalari yuzasidan tushuntirish so‘ralgan.

13.6 billion soums worth of wages, debt, and state duty will be collected from the Migration Agency.
According to the information of the Bureau of Compulsory Enforcement, currently, the debtor has not fulfilled obligations totaling 13.6 billion soums under 126 enforcement documents.
Image of '13.6 billion soums worth of wages, debt, and state duty will be collected from the Migration Agency.'
From the Migration Agency, a total of 13.6 billion soums must be collected as unpaid wages due to former employees, debts, and state duties. Additionally, there are court decisions regarding the reinstatement of 28 citizens. This was reported by the Enforcement Bureau.
It is noted that the Almazar District Department of the Enforcement Bureau has 126 enforcement documents in its proceedings against the debtor, the External Labor Migration Agency, based on enforcement instruments from civil courts.
– 39 are for the recovery of 294 million soums in state duties;
– 59 are for the recovery of 13.3 billion soums in wages, moral damages, forced absence payments, and compensation;
– 28 consist of enforcement documents related to the reinstatement of citizens.
The External Labor Migration Agency under the Ministry of Poverty Reduction and Employment was liquidated in October 2024, and the Migration Agency was established under the Cabinet of Ministers. According to the relevant Presidential Decree, the new Migration Agency is the legal successor to the rights and obligations of the External Labor Migration Agency.
However, the Migration Agency has not executed the court decisions for a long time. In particular, the requirements of the enforcement documents regarding reinstatement and wage recovery were not fulfilled within the deadlines established by law.
Dissatisfied with the actions of the state executor regarding 14 enforcement documents, the Migration Agency appealed to the Tashkent Interdistrict Administrative Court. The court upheld the decisions of the state executor.
According to the Enforcement Bureau, the debtor currently has unfulfilled obligations totaling 13.6 billion soums under 126 enforcement documents.
In this regard, on July 4, 2026, the Enforcement Bureau appealed to the Shaykhontohur Interdistrict Court for Civil Cases. The appeal requested clarification on issues concerning deferment or installment payment for the execution of court documents and documents of other bodies, as well as changing the method and procedure for their execution.