Tojikistonda 23 yoshli Mehrona Noibovaning o'limi bilan bog'liq jinoyat ishi doirasida mamlakat Bosh prokuraturasining sobiq katta tergovchisi Firuz Saidzoda qo'lga olindi. Bu haqda Tojikiston Bosh prokurori Habibullo Vohidzoda 22 iyul kuni bo'lib o'tgan matbuot anjumanida ma'lum qildi.
Qayd etilishicha, Saidzoda prokuratura organlaridan bo'shatilgan. Unga nisbatan Jinoyat kodeksining 109-moddasi 1-qismi, ya'ni "o'z joniga qasd qilishga yetkazish" moddasi bo'yicha jinoyat ishi qo'zg'atilgan. Mazkur modda 3 yildan 5 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosini nazarda tutadi.
"U qo'lga olingan va hozir qamoqda", degan Bosh prokuror.
Shu bilan birga, voqea vaqtida Mehrona Noibova va Firuz Saidzoda bilan birga bo'lgan yana bir prokuratura xodimi — Davlat Arabzodaga nisbatan jinoyat ishi qo'zg'atilmagan. Vohidzodaning so'zlariga ko'ra, Arabzoda Darvoz tumaniga safar davomida ularga haydovchilik qilgan.
Tergovning boshqa tafsilotlari, xususan, Saidzodaning aynan qanday harakatlari uni "o'z joniga qasd qilishga yetkazish" moddasi bilan javobgarlikka tortishga asos bo'lgani oshkor etilmagan.
Mehrona Noibova 2026 yil 4 aprel kuni Tojikistonning Tog'li Badaxshon muxtor viloyatidagi Darvoz tumanida joylashgan "Chorchaman" dam olish maskanida bo'lgan. Uning jasadi 7 aprel kuni Panj daryosi sohilidan topilgan.
Rasmiy talqinga ko'ra, Mehrona o'z joniga qasd qilgan. Biroq marhumning yaqinlari bu versiyaga ishonmasligini bildirib, voqeani xolis va to'liq tergov qilishni talab qilgan.
Mehrona halok bo'lishidan oldin uning yonida prokuratura xodimlari bo'lgani ishga jamoatchilik e'tiborini yanada kuchaytirgan. Yaqinlari bir necha oy davomida voqeaning barcha holatlarini aniqlash va aybdorlarni qonun doirasida javobgarlikka tortishni talab qilib kelgan.

In Tajikistan, within the framework of the criminal case related to the death of 23-year-old Mehrona Noibova, the former senior investigator of the country's Prosecutor General's Office, Firuz Saidzoda, has been detained. This was announced by the Prosecutor General of Tajikistan, Habibullo Vohidzoda, at a press conference held on July 22.
It is noted that Saidzoda has been dismissed from the prosecutor's office. A criminal case has been initiated against him under Part 1 of Article 109 of the Criminal Code, namely the article "incitement to suicide." This article provides for a sentence of 3 to 5 years of imprisonment.
"He has been detained and is currently in custody," said the Prosecutor General.
At the same time, no criminal case has been initiated against another prosecutor's office employee — Davlat Arabzoda — who was with Mehrona Noibova and Firuz Saidzoda at the time of the incident. According to Vohidzoda, Arabzoda was driving them during the trip to Darvoz district.
Other details of the investigation, in particular what specific actions of Saidzoda served as the basis for holding him accountable under the article "incitement to suicide," have not been disclosed.
Mehrona Noibova was at the "Chorchaman" recreation area in the Darvoz district of Tajikistan's Gorno-Badakhshan Autonomous Region on April 4, 2026. Her body was found on the banks of the Panj River on April 7.
According to the official interpretation, Mehrona committed suicide. However, the relatives of the deceased expressed disbelief in this version and demanded an objective and thorough investigation of the incident.
The fact that prosecutor's office employees were with Mehrona before her death further heightened public attention to the case. For several months, her relatives have been demanding that all circumstances of the incident be clarified and that those responsible be held accountable within the framework of the law.