Toshkentda Obodonlashtirish boshqarmasi boshlig‘i jarimaga tortildi
18 iyul kuni Yakkasaroy tumanidagi Shota Rustaveli ko‘chasida tozalash xizmati xodimlari havo harorati yuqori bo‘lishiga qaramasdan ishlayotgani aks etgan video ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan va jamoatchilik muhokamasiga sabab bo‘lgan.
'Toshkentda Obodonlashtirish boshqarmasi boshlig‘i jarimaga tortildi'ning rasmi
Toshkent shahrida tozalash xizmati xodimlari anomal issiq havoga qaramasdan ishga jalb etilgani ortidan Yakkasaroy tumani Obodonlashtirish boshqarmasi boshlig‘iga nisbatan ma’muriy chora qo‘llandi. Bu haqda Davlat mehnat inspeksiyasi xabar berdi.
Mazkur holat Davlat mehnat inspeksiyasi tomonidan o‘rganilib, Yakkasaroy tumani Obodonlashtirish boshqarmasida mehnatni muhofaza qilish talablari buzilgani aniqlangan.
Jumladan, obodonlashtirish ishlariga jalb etilgan xodimlar uchun belgilangan tartibda xavfsiz va qulay mehnat sharoitlari yaratilmagani ma’lum bo‘lgan.
Aniqlangan qonunbuzilishlar yuzasidan Obodonlashtirish boshqarmasi boshlig‘iga nisbatan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 49-moddasi 1-qismi (mehnat va mehnatni muhofaza qilish to‘g‘risidagi qonunchilikni buzish) asosida ma’muriy javobgarlik chorasi qo‘llangan.
Mazkur moddaga ko‘ra, mansabdor shaxs tomonidan mehnat va mehnatni muhofaza qilish to‘g‘risidagi qonunchilik buzilgan taqdirda, BHMning 5 baravaridan 10 baravarigacha, ya’ni 2 million 60 ming so‘mdan 4 million 120 ming so‘mgacha jarima solinishi mumkin.

In Tashkent, the head of the Improvement Department was fined
Administrative measures were taken against the head of the Yakkasaray District Improvement Department after cleaning service workers were called to work despite the abnormally hot weather in Tashkent. This was reported by the State Labor Inspectorate.
On July 18, a video showing cleaning service workers working on Shota Rustaveli Street in Yakkasaray District despite high air temperatures was circulated on social media and sparked public discussion.
The State Labor Inspectorate investigated this incident and found that labor protection requirements had been violated in the Yakkasaray District Improvement Department.
In particular, it was determined that safe and comfortable working conditions were not provided in accordance with established procedures for workers engaged in improvement work.
Based on the identified violations, an administrative liability measure was applied against the head of the Improvement Department under Part 1 of Article 49 of the Code of Administrative Responsibility (violation of labor and labor protection legislation).
According to this article, if an official violates labor and labor protection legislation, a fine of 5 to 10 times the base calculation value may be imposed, i.e., from 2 million 60 thousand soums to 4 million 120 thousand soums.
However, the State Labor Inspectorate's report did not specify the amount of the fine imposed on the head of the Improvement Department.