Suriyada ikki avtobus to‘qnashuvida 35 kishi vafot etdi
Avtobuslardan biri Ichki xavfsizlik kuchlari xodimlarini, ikkinchisi esa tinch aholini tashiyotgan bo‘lgan.
'Suriyada ikki avtobus to‘qnashuvida 35 kishi vafot etdi'ning rasmi
Suriyada ikki avtobus to‘qnashishi oqibatida kamida 35 kishi halok bo‘ldi, yana 30 nafar inson jarohat oldi. Bu haqda Al Jazeera xabar berdi.
Hodisa shanba kuni Dayr az-Zavr — Damashq yo‘lida sodir bo‘lgan. Ushbu 400 kilometrdan ortiq masofaga cho‘zilgan trassa Suriya sharqini poytaxt bilan bog‘lovchi muhim yo‘nalishlardan biri hisoblanadi.
Ma’lum bo‘lishicha, avariya As-Suxna va Palmyra shaharlari oralig‘ida yuz bergan. Suriya Ichki ishlar vazirligi xabar qilishicha, avtobuslardan biri Ichki xavfsizlik kuchlari xodimlarini, ikkinchisi esa tinch aholini tashiyotgan bo‘lgan.
Hodisa joyiga tez yordam mashinalari yuborilgan. Suriya arab axborot agentligi (SANA) ma’lumotiga ko‘ra, jarohatlanganlarni Xums harbiy shifoxonasiga olib borish uchun bir nechta vertolyot ham jalb etilgan.
Mutaxassislar Suriyadagi yo‘llarning xavfsizlik holati pastligini ta’kidlamoqda. Qariyb 14 yil davom etgan fuqarolik urushi mamlakat transport infratuzilmasiga jiddiy ta’sir ko‘rsatgan.
Suriya Favqulodda vaziyatlar va ofatlarni boshqarish vaziri Raed as-Solih ma’lum qilishicha, 2025 yil yanvar–sentyabr oylari oralig‘ida mamlakatda 2 mingdan ortiq yo‘l-transport hodisasi qayd etilgan. U bunday avariyalar Suriyadagi asosiy o‘lim sabablaridan biri ekanini aytgan.

In Syria, 35 people died in a collision of two buses.
At least 35 people were killed and 30 others injured in a collision between two buses in Syria, Al Jazeera reported.
The incident occurred on Saturday on the Deir ez-Zor—Damascus road. This highway, stretching over 400 kilometers, is one of the key routes connecting eastern Syria with the capital.
According to reports, the accident took place between the towns of Al-Sukhna and Palmyra. Syria's Ministry of Interior stated that one of the buses was carrying Internal Security Forces personnel, while the other was transporting civilians.
Ambulances were dispatched to the scene. According to the Syrian Arab News Agency (SANA), several helicopters were also deployed to transport the injured to Homs Military Hospital.
Experts highlight the low safety standards of roads in Syria. Nearly 14 years of civil war have severely impacted the country's transport infrastructure.
Syria's Minister of Emergency and Disaster Management, Raed al-Saleh, stated that more than 2,000 road traffic incidents were recorded in the country between January and September 2025. He noted that such accidents are among the leading causes of death in Syria.