Putin To‘qayevning urushni “muzlatish” taklifiga javob berdi.
Rossiya prezidenti Vladimir Putin Qozog‘iston prezidenti Qosim-Jomart To‘qaevning Ukrainadagi urushni “muzlatish” haqidagi taklifiga munosabat bildirdi.
Kreml matbuot kotibi Dmitriy Peskovning ma’lum qilishicha, Putin To‘qaevga “maxsus harbiy operatsiya” bo‘yicha Rossiya pozitsiyasini batafsil tushuntirgan.
Peskovning so‘zlariga ko‘ra, Moskva harbiy harakatlarni to‘xtatish uchun asosiy shart sifatida o‘z oldiga qo‘ygan maqsadlariga erishishni ko‘rmoqda.
“Biz uchun eng asosiy shart bor — biz o‘z maqsadlarimizga erishishimiz kerak”, — degan Peskov.
Kreml vakili, shuningdek, Ukraina tomonining hozirgi pozitsiyasini hisobga olganda, urushni “muzlatish” imkoni yo‘qligini ta’kidlagan.
Peskov Rossiya Tashqi ishlar vazirligi ikki yil avval harbiy harakatlarni to‘xtatish shartlarini bildirganini qo‘shimcha qilgan. Uning aytishicha, agar Ukraina rasmiylari tegishli qarorlarni qabul qilsa, urush “bugun kun oxirigacha to‘xtashi mumkin”.
Avvalroq Qosim-Jomart To‘qaev Omsk shahrida Vladimir Putin bilan uchrashuvda Ukrainadagi mojaroni “muzlatish”, Istanbul kelishuvlari asosida muzokaralarga qaytish va tinchlik yo‘lida harakat qilish taklifini bildirgan edi.

Putin responded to Tokayev's proposal to "freeze" the war.
Russian President Vladimir Putin responded to Kazakh President Kassym-Jomart Tokayev's proposal to "freeze" the war in Ukraine.
According to Kremlin press secretary Dmitry Peskov's statement, Putin explained Russia's position on the "special military operation" to Tokayev in detail.
According to Peskov, Moscow sees achieving its set goals as the main condition for halting military actions.
"We have the most important condition — we must achieve our goals," said Peskov.
The Kremlin representative also stressed that, given the current position of the Ukrainian side, there is no possibility of "freezing" the war.
Peskov added that the Russian Foreign Ministry stated the conditions for halting military actions two years ago. According to him, if Ukrainian officials make the relevant decisions, the war "could stop by the end of today."
Earlier, Kassym-Jomart Tokayev, during a meeting with Vladimir Putin in Omsk, proposed "freezing" the conflict in Ukraine, returning to negotiations based on the Istanbul agreements, and working towards peace.