Aholining banklar oldidagi qarzi bir yilda 40 trln so‘mga yaqinlashdi
O'zbekiston aholisining banklar oldidagi kredit qarzdorligi bir yilda 39,5 trln so'mga ko'paydi. Bu haqda Markaziy bank ma'lumotlarida keltirilgan.
2026 yil 1 iyul holatiga ko'ra, banklardagi jami kredit qoldig'i 642,8 trln so'mni tashkil etgan. Bu o'tgan yilning shu davriga nisbatan 67,6 trln so'mga ko'p.
Shundan 235,86 trln so'mga yaqini aholi hissasiga to'g'ri keladi. Korxonalarning kredit qoldig'i esa 406,94 trln so'm bo'lib, bir yilda 28,6 trln so'mga oshgan.
Kreditlarning asosiy qismi davlat banklari hissasiga to'g'ri kelmoqda — 422,2 trln so'm. Xususiy banklar tomonidan ajratilgan kreditlar hajmi esa 220,5 trln so'mni tashkil etgan.
Eng ko'p kredit ajratgan banklar orasida O'zmillybank (107,1 trln so'm) va Agrobank (91,2 trln so'm) yetakchilik qilmoqda. Xususiy banklar orasida esa Kapitalbankning kredit portfeli 38,3 trln so'mni tashkil etgan.

The population's debt to banks approached 40 trillion soums in one year.
The credit debt of Uzbekistan's population to banks increased by 39.5 trillion soums in one year. This is stated in the data of the Central Bank.
As of July 1, 2026, the total outstanding credit balance in banks amounted to 642.8 trillion soums. This is 67.6 trillion soums more than in the same period of the previous year.
Of this, about 235.86 trillion soums falls to the share of the population. The credit balance of enterprises is 406.94 trillion soums, having increased by 28.6 trillion soums in one year.
The main part of the credits falls to the share of state banks — 422.2 trillion soums. The volume of credits allocated by private banks amounted to 220.5 trillion soums.
Among the banks that allocated the most credits, Uzmilliybank (107.1 trillion soums) and Agrobank (91.2 trillion soums) are leading. Among private banks, the loan portfolio of Capitalbank amounted to 38.3 trillion soums.