O'zbekistonda eng ko'p pensioner qaysi hududda yashashi ma'lum qilindi
Eng kam pensioner Sirdaryo viloyatida yashaydi — 111 ming 319 nafar. Bu Farg‘ona viloyatidagi ko‘rsatkichdan qariyb 4,6 barobar kam.
'O'zbekistonda eng ko'p pensioner qaysi hududda yashashi ma'lum qilindi'ning rasmi
O‘zbekistonda eng ko‘p pensioner qaysi hududda yashashi ma’lum qilindi
O‘zbekistonda pensiya oluvchilar soni 4,36 million nafardan oshdi. Mamlakatda eng ko‘p pensioner Farg‘ona viloyatida istiqomat qiladi.
Iqtisodiyot va moliya vazirligining 2026 yil birinchi yarim yilligi yakunlari bo‘yicha hisobotida qayd etilishicha, 1 iyul holatiga ko‘ra, Pensiya jamg‘armasi tizimida pensiya oluvchilar soni 4 million 361 ming 432 nafarni tashkil qilgan. O‘rtacha oylik pensiya miqdori esa 1 million 688 ming 61 so‘mga yetgan.
Hududlar kesimida eng ko‘p pensioner Farg‘ona viloyatida qayd etilgan — 515 ming 377 nafar. Samarqand, Andijon va Qashqadaryo viloyatlari bilan birga ushbu to‘rt hudud respublikadagi barcha pensionerlarning 41 foizini qamrab olgan.
Aholi soniga nisbatan pensionerlar ulushi eng yuqori hududlar quyidagilar:
Buxoro viloyati — 12,9 foiz;
Navoiy viloyati — 12,1 foiz;
Farg‘ona viloyati — 11,9 foiz;
Toshkent shahri — 11,9 foiz.
Eng past ko‘rsatkich Jizzax (9,6 foiz) va Surxondaryo (9,7 foiz) viloyatlarida qayd etilgan.
Shuningdek, 1 iyul holatiga ko‘ra, nogironlik pensiyasi oluvchilar ulushi Navoiy viloyatida 18,2 foiz, Sirdaryo viloyatida 17,7 foiz va Qoraqalpog‘iston Respublikasida 15,3 foizni tashkil qilgan.
Hisobotda ta’kidlanishicha, 2026 yilning birinchi yarmida Pensiya jamg‘armasida xizmat ko‘rsatish sifati ham yaxshilangan. Murojaatlar soni 39,2 foizga kamaygan, pensiyalarni proaktiv tarzda tayinlash ulushi esa 54–87 foizga yetgan.
Biroq sug‘urta mablag‘lari taqchilligi kengayib, tizimning davlat budjeti transfertlariga qaramligi saqlanib qolmoqda.

It was announced which region in Uzbekistan has the most pensioners.
The number of pensioners in Uzbekistan has exceeded 4.36 million. The largest number of pensioners in the country lives in the Fergana region.
According to the report of the Ministry of Economy and Finance on the results of the first half of 2026, as of July 1, the number of pensioners in the Pension Fund system amounted to 4,361,432. The average monthly pension amount reached 1,688,061 soums.
By region, the largest number of pensioners was recorded in the Fergana region — 515,377. Together with the Samarkand, Andijan, and Kashkadarya regions, these four areas account for 41 percent of all pensioners in the republic.
The fewest pensioners live in the Syrdarya region — 111,319. This is nearly 4.6 times less than the figure in the Fergana region.
The regions with the highest share of pensioners relative to the population are as follows:
Bukhara region — 12.9 percent;
Navoi region — 12.1 percent;
Fergana region — 11.9 percent;
Tashkent city — 11.9 percent.
The lowest rates were recorded in the Jizzakh (9.6 percent) and Surkhandarya (9.7 percent) regions.
Also, as of July 1, the share of recipients of disability pensions was 18.2 percent in the Navoi region, 17.7 percent in the Syrdarya region, and 15.3 percent in the Republic of Karakalpakstan.
The report notes that the quality of service in the Pension Fund also improved in the first half of 2026. The number of appeals decreased by 39.2 percent, while the share of proactive pension assignments reached 54–87 percent.
However, the shortage of insurance funds has widened, and the system's dependence on state budget transfers persists.