O‘zbekistonda talab etiladigan til sertifikatiga ega bo‘lmagan xorijiy til o‘qituvchilari bilan tuzilgan mehnat shartnomalarini bekor qilish tartibi belgilanmoqda.
Bu Vazirlar Mahkamasining “O‘zbekiston Respublikasi Hukumatining ayrim qarorlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi qaror loyihasida nazarda tutilgan. Mazkur hujjat 28 iyul kuni jamoatchilik muhokamasi uchun e’lon qilindi.
Loyihaga ko‘ra, Hukumatning 2021 yil 19 maydagi “Xorijiy tillarni o‘rganishni ommalashtirishni samarali tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 312-son qaroriga qo‘shimcha norma kiritilishi rejalashtirilmoqda.
Unga muvofiq, umumiy o‘rta, o‘rta maxsus va professional ta’lim muassasalarida faoliyat yuritayotgan xorijiy til o‘qituvchilaridan talab etiladigan tegishli sertifikatga ega bo‘lmagan xodimlar bilan mehnat shartnomasi qonunchilikda belgilangan tartibda bekor qilinishi mumkin.
Qaror loyihasi muhokamasi 2026 yil 12 avgustgacha davom etadi.
Qayd etilishicha, xorijiy til o‘qituvchilari uchun B2 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan xalqaro sertifikatga ega bo‘lish talabi dastlab 2024–2025 o‘quv yiliga qadar belgilangan edi. Biroq pedagoglar va jamoatchilik vakillarining murojaatlari asosida ushbu muddat bir necha bor uzaytirildi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining tegishli buyrug‘i bilan xorijiy til fani o‘qituvchilarining lavozim malaka talablariga kamida B2 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan xalqaro sertifikatga ega bo‘lish talabi kiritilgan.
Avvalroq umumta’lim maktablarida ishlayotgan xorijiy til o‘qituvchilari uchun mazkur sertifikatni olish muddati 2026–2027 o‘quv yili boshiga qadar uzaytirilgani ma’lum qilingan edi.

The procedure for terminating labor contracts with foreign language teachers who do not have the required language certificate in Uzbekistan is being established.
This is provided for in the draft resolution of the Cabinet of Ministers "On Amendments and Additions to Certain Decisions of the Government of the Republic of Uzbekistan." This document was published for public discussion on July 28.
According to the draft, it is planned to introduce an additional norm to Government Resolution No. 312 of May 19, 2021, "On Measures for Effective Organization of Popularizing the Study of Foreign Languages."
In accordance with this, labor contracts with employees working as foreign language teachers in general secondary, secondary specialized, and vocational educational institutions who do not have the relevant required certificate may be terminated in the manner prescribed by law.
The discussion of the draft resolution will continue until August 12, 2026.
It is noted that the requirement for foreign language teachers to have a national or equivalent international certificate at the B2 level was initially set until the 2024-2025 academic year. However, based on appeals from educators and members of the public, this deadline has been extended several times.
By the relevant order of the Ministry of Preschool and School Education, the requirement to have at least a B2 level national or equivalent international certificate was included in the job qualification requirements for foreign language teachers.
Earlier, it was reported that the deadline for obtaining this certificate for foreign language teachers working in general education schools was extended until the beginning of the 2026-2027 academic year.