Eron AQSh va Isroil bilan yuz bergan qurolli to‘qnashuvlardan keyin havo mudofaa tizimini qayta tiklash maqsadida Xitoyda ishlab chiqarilgan yelkada olib yuriladigan havo hujumidan mudofaa majmualarining ilk partiyasini qabul qilishi kutilmoqda. Bu haqda Reuters agentligi o‘z manbalariga tayanib xabar berdi.
Manbalarga ko‘ra, qiymati 60–70 million dollarga baholanayotgan shartnoma doirasida Eron 300–400 dona MANPADS turidagi havo mudofaa majmualarini, jumladan QW-12 va FN-16 rusumlarini xarid qilishi rejalashtirilgan.
Qayd etilishicha, mazkur kelishuv Tehronning AQSh va Isroil bilan urush boshlanganidan buyon qisqa masofali havo mudofaa imkoniyatlarini kuchaytirish bo‘yicha amalga oshirayotgan eng yirik tashabbuslaridan biri hisoblanadi.
Ma’lum bo‘lishicha, shartnoma Gonkongda ro‘yxatdan o‘tgan Zhongqing Baoshang International Investment kompaniyasi orqali tuzilgan. U Eron tomoni va xitoylik yetkazib beruvchi o‘rtasida vositachi vazifasini bajargan.
Reuters suhbatlashgan manbalarning aytishicha, AQSh va Isroil tomonidan raketa, dron hamda havo mudofaa tizimlari bilan bog‘liq obyektlarga berilgan zarbalar Eronning harbiy infratuzilmasidagi zaif nuqtalarni ko‘rsatib bergan. Shu bois Tehron qurollanish salohiyatini qayta tiklashga harakat qilmoqda.
Eron Tashqi ishlar vazirligi mazkur xabar yuzasidan izoh bermagan. Xitoy Tashqi ishlar vazirligi esa ma’lumotlarni rad etib, bu xabarlar "mutlaqo asossiz" ekanini bildirgan. Pekin har qanday mojaroni tinch yo‘l bilan hal qilish tarafdori ekanini ta’kidlagan.
Manbalarning qayd etishicha, shartnoma imzolangan bo‘lsa-da, yetkazib berish muddati, aniq miqdori va texnik jihatlar o‘zgarishi mumkin. Dastlabki rejaga ko‘ra, qurollar Xitoyning Urumchi shahri orqali jo‘natiladi va Pokiston hududi orqali Eronga yetkaziladi.
Biroq tashish havo yoki quruqlik yo‘li bilan amalga oshirilishi hozircha ma’lum emas.
Pokiston armiyasining Jamoatchilik bilan aloqalar xizmati (ISPR) mamlakat Xitoydan Eronga havo mudofaa qurollarini yetkazib berishda ishtirok etayotgani haqidagi xabarlarni "butunlay to‘qima va yolg‘on" deb atagan.
Harbiy tahlilchilar fikricha, MANPADS turidagi tizimlar kichik bo‘linmalar tomonidan tez joylashtirilishi va oson ko‘chirilishi mumkin. Shu sababli ular statsionar havo mudofaa batareyalariga nisbatan aniq nishonli hujumlarga kamroq moyil hisoblanadi.
Reuters manbalariga ko‘ra, Eron QW-12, QW-18 va QW-19 rusumli majmualarni sotib olish imkoniyatlarini ham o‘rgangan. Shuningdek, Tehron Xitoy harbiy mahsulotlari va ikki xil maqsadda foydalanish mumkin bo‘lgan butlovchi qismlarni yetkazib berish uchun quruqlik yo‘nalishlaridan foydalanish masalasini ham muhokama qilgan.

Iran is purchasing air defense systems from China
Iran is expected to receive the first batch of Chinese-made shoulder-fired air defense systems to restore its air defense system after armed clashes with the US and Israel. Reuters reported this, citing its sources.
According to sources, under a contract estimated at $60–70 million, Iran plans to purchase 300–400 MANPADS-type air defense systems, including QW-12 and FN-16 models.
It is noted that this agreement is one of Tehran's largest initiatives to enhance its short-range air defense capabilities since the start of the war with the US and Israel.
It is reported that the contract was concluded through Zhongqing Baoshang International Investment, registered in Hong Kong. It acted as an intermediary between the Iranian side and the Chinese supplier.
According to sources interviewed by Reuters, strikes by the US and Israel on missiles, drones, and air defense system-related facilities have exposed weaknesses in Iran's military infrastructure. Therefore, Tehran is trying to restore its armament capabilities.
Iran's Foreign Ministry did not comment on this report. China's Foreign Ministry denied the information, saying the reports are "completely baseless." Beijing stressed that it supports resolving any conflict peacefully.
According to sources, although the contract has been signed, the delivery time, exact quantity, and technical details may change. Under the initial plan, the weapons will be shipped through the Chinese city of Urumqi and delivered to Iran via Pakistan.
However, it is not yet known whether the transport will be carried out by air or land.
Pakistan's Inter-Services Public Relations (ISPR) called reports that the country is involved in delivering air defense weapons from China to Iran "completely fabricated and false."
According to military analysts, MANPADS-type systems can be quickly deployed and easily moved by small units. Therefore, they are considered less susceptible to precision strikes compared to stationary air defense batteries.
According to Reuters sources, Iran has also explored the possibility of purchasing QW-12, QW-18, and QW-19 systems. Tehran has also discussed using land routes for delivering Chinese military products and dual-use components.