Quvasoyda yer maydonini sotish bilan bog‘liq firibgarlik fosh etildi
Farg‘ona viloyatining Quvasoy shahrida yer maydonini rasmiylashtirib berishni va’da qilib, fuqaroni aldagan shaxslarga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.
Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning Quvasoy shahri bo‘limi tomonidan o‘tkazilgan tergovga qadar tekshiruv davomida fuqarolar S. G‘. va X.S. o‘zaro til biriktirib, firibgarlik sodir etgani aniqlangan.
Ma’lum bo‘lishicha, ular fuqaro V.E.ga tuman hokimligi zaxirasidagi 32 sotix yer maydonini turar-joy qurish uchun rasmiylashtirib berishlarini va’da qilgan. Shuningdek, unga soxta kadastr yig‘ma jildi tayyorlab berib, 5 ming AQSH dollarini qo‘lga kiritgan.
Tekshiruv jarayonida ushbu mablag‘larning 2400 AQSH dollari hamda 7,2 million so‘mi fuqaroga qaytarilgani protsessual tartibda rasmiylashtirilgan.
Mazkur holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 168-moddasi (firibgarlik) va 228-moddasi (hujjatlar, shtamplar, muhrlar, blankalar tayyorlash, ularni qalbakilashtirish, sotish yoki ulardan foydalanish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.

Fraud related to the sale of a land plot in Quvasoy has been exposed
A criminal case has been initiated against individuals who deceived a citizen by promising to formalize a land plot in the city of Quvasoy, Fergana region.
During a pre-investigation probe conducted by the Quvasoy city department of the Department under the Prosecutor General's Office, it was established that citizens S.G. and Kh.S. colluded and committed fraud.
According to the information, they promised citizen V.E. that they would formalize a 32-square-meter land plot from the district administration's reserve for residential construction. Additionally, they prepared a fake cadastral file and obtained 5,000 US dollars.
During the investigation, the return of 2,400 US dollars and 7.2 million soms of these funds to the citizen was formalized in a procedural manner.
In connection with this incident, a criminal case has been initiated under Article 168 (fraud) and Article 228 (preparation, forgery, sale, or use of documents, stamps, seals, and forms) of the Criminal Code.