Toshkentdagi "Chorsu", "O'rikzor", "Qo'yliq" va yana o'nlab bozorlar sotuvga qo'yiladi
Toshkent shahridagi 35 ta bozor, savdo kompleksi hamda ularning shahobchalari ommaviy savdolarga chiqariladi. Bu O‘zbekiston Prezidentining "Toshkent shahrini 2026–2027 yillarda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida"gi qarorida belgilangan.
Hujjatga ko‘ra, ommaviy savdolarda buyurtmachi sifatida "Toshkent invest kompaniyasi" aksiyadorlik jamiyati ishtirok etadi. Kompaniya har bir ob’ekt bo‘yicha tayyor biznes loyihasini ishlab chiqadi va shu asosda ularni savdoga chiqaradi.
Shuningdek, bozorlarni sotishdan tushgan mablag‘ning 1 foizi hamda savdoga chiqarish bilan bog‘liq xarajatlar mazkur kompaniyaga yo‘naltiriladi.
Qarorga muvofiq, bozor va savdo komplekslari o‘rnida zamonaviy ekobozorlar, savdo va xizmat ko‘rsatish majmualari, ko‘ngilochar markazlar hamda ko‘p qavatli avtoturarjoylar barpo etilishi shart qilib belgilangan.
Ommaviy savdoga chiqariladigan ob’ektlar orasida "Chorsu" dehqon bozori, "O‘rikzor" savdo kompleksi, "Qo‘yliq" dehqon bozori, "Sergeli" dehqon bozori, "Yangiobod" ixtisoslashgan bozori, "Parkent" universal savdo kompleksi, "Chilonzor" buyum savdo kompleksi, "Qoraqamish", "Aviasozlar", "Farhod", "Navro‘z" dehqon bozorlari hamda ularning qator shahobchalari bor.
Bundan tashqari, hujjatda Toshkent shahridagi boshqa dehqon bozorlari, ixtisoslashtirilgan va buyum bozorlari, ularning shahobchalari hamda bo‘sh turgan maydonlari ham tasdiqlanadigan master-rejalar va belgilanadigan shartlar asosida baholangan qiymatda elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarilishi nazarda tutilgan.

In Tashkent, "Chorsu", "Orikzor", "Kuyliq" and dozens of other markets will be put up for sale.
35 markets, shopping complexes and their branches in the city of Tashkent are put up for public auctions.
Image of 'In Tashkent, "Chorsu", "Orikzor", "Kuyliq" and dozens of other markets will be put up for sale.'
35 markets, shopping complexes, and their branches in Tashkent city will be put up for public auction. This is stipulated in the resolution of the President of Uzbekistan "On additional measures for the socio-economic development of Tashkent city in 2026–2027."
According to the document, the joint-stock company "Tashkent Invest Company" will participate as the customer in the public auctions. The company will develop a ready-made business project for each facility and put them up for auction on that basis.
Furthermore, 1 percent of the funds received from the sale of the markets, as well as the costs associated with putting them up for auction, will be directed to this company.
In accordance with the resolution, it is mandated that modern eco-markets, trade and service complexes, entertainment centers, and multi-story parking lots be built in place of the markets and shopping complexes.
Among the facilities put up for public auction are the "Chorsu" farmers' market, the "Orikzor" shopping complex, the "Quyliq" farmers' market, the "Sergeli" farmers' market, the "Yangiobod" specialized market, the "Parkent" universal shopping complex, the "Chilonzor" commodity shopping complex, the "Qoraqamish," "Aviasozlar," "Farhod," and "Navruz" farmers' markets, as well as a number of their branches.
Additionally, the document provides for other farmers' markets, specialized and commodity markets, their branches, and vacant areas in Tashkent city to be put up for electronic online auction at an appraised value based on master plans to be approved and conditions to be determined.