Davlat rahbari o‘z tabrigida O‘zbekistonda qaror topgan tinchlik va osoyishtalik, millatlararo totuvlik, dinlararo bag‘rikenglik hamda hamjihatlik xalqning eng katta boyliklaridan biri ekanini ta’kidladi.
"Bugungi kunda yurtimizda 130 dan ziyod millat va elat, 16 ta diniy konfessiya vakillari bir oila farzandlari kabi ahil va inoq yashab, mamlakatimiz taraqqiyotiga munosib hissa qo‘shib kelmoqda", — dedi Prezident.
Shavkat Mirziyoyev so‘nggi yillarda "Bizning kuchimiz — birlik va hamjihatlikda" g‘oyasi asosida O‘zbekistonda millatlararo totuvlik va bag‘rikenglikning o‘ziga xos modeli shakllanganini qayd etdi.
Uning ta’kidlashicha, bugun mamlakatda 157 ta milliy madaniy markaz va 46 ta do‘stlik jamiyati faoliyat yuritmoqda. Ularning moddiy-texnik bazasi mustahkamlanib, turli bayramlar, festivallar va ma’rifiy tadbirlar o‘tkazish uchun zarur sharoitlar yaratilgan.
Prezident O‘zbekistonda ta’lim jarayonlari yetti tilda olib borilayotgani, teleradiokanallarda 12 tilda ko‘rsatuv va eshittirishlar efirga uzatilayotgani, 14 tilda gazeta va jurnallar chop etilayotganini ma’lum qildi.
Shuningdek, davlat rahbari turli millat vakillari orasidan yetishib chiqqan deputatlar, senatorlar, davlat va jamoat arboblari, ilm-fan, madaniyat, san’at, sport hamda biznes sohasi vakillarining mamlakat rivojiga qo‘shayotgan hissasini alohida qayd etdi.
Tabrikda Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasidagi do‘stlik va hamkorlik aloqalariga ham to‘xtalib o‘tildi. Prezident qo‘shni mamlakatlar bilan strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlash O‘zbekiston tashqi siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri bo‘lib qolishini ta’kidladi.
Shavkat Mirziyoyev san’at va madaniyat xalqlarni yaqinlashtiruvchi muhim vosita ekanini qayd etib, mamlakatda turli millat vakillaridan tarkib topadigan professional "Do‘stlik" ansamblini tashkil etish rejalashtirilayotganini ma’lum qildi.
"Xalqlar do‘stligi — bu muqaddas insoniy qadriyat, tinch, erkin va farovon hayot garovidir", — deya ta’kidladi Prezident.
Davlat rahbari barcha yurtdoshlarni Xalqlar do‘stligi kuni bilan tabriklab, ularga sihat-salomatlik, oilaviy baxt va mamlakat ravnaqi yo‘lidagi ishlarida ulkan zafarlar tiladi.

In his congratulatory message, the head of state emphasized that the peace and tranquility, interethnic harmony, religious tolerance, and solidarity established in Uzbekistan are among the greatest treasures of the people.
"Today, over 130 nations and ethnicities, representatives of 16 religious confessions, live in our country as members of one family, in harmony and unity, making a worthy contribution to the development of our nation," said the President.
Shavkat Mirziyoyev noted that in recent years, a unique model of interethnic harmony and tolerance has formed in Uzbekistan based on the idea "Our strength lies in unity and solidarity."
According to him, 157 national cultural centers and 46 friendship societies are currently operating in the country. Their material and technical base has been strengthened, and necessary conditions have been created for holding various holidays, festivals, and educational events.
The President announced that educational processes in Uzbekistan are conducted in seven languages, television and radio channels broadcast programs in 12 languages, and newspapers and magazines are published in 14 languages.
Furthermore, the head of state particularly noted the contribution of deputies, senators, state and public figures, representatives of science, culture, arts, sports, and business, who come from various nationalities, to the country's development.
The congratulatory message also touched upon the friendly and cooperative ties between the Central Asian states. The President emphasized that further strengthening strategic partnership and alliance relations with neighboring countries will remain one of the priority directions of Uzbekistan's foreign policy.
Shavkat Mirziyoyev noted that art and culture are an important means of bringing peoples closer, and announced plans to establish a professional "Dustlik" (Friendship) ensemble composed of representatives of various nationalities in the country.
"The friendship of peoples is a sacred human value, a guarantee of a peaceful, free, and prosperous life," emphasized the President.
The head of state congratulated all compatriots on the Day of Friendship of Peoples, wishing them good health, family happiness, and great success in their work for the prosperity of the country.