Erdo‘g‘onga suiqasd qilgan shaxs 10 yildan so‘ng qo‘lga olindi
Turkiyada 2016 yil 15 iyul kunigi davlat to‘ntarishiga urinish paytida prezident Rajab Toyyib Erdo‘g‘onga suiqasd uyushtirishda ayblangan va xalqaro qidiruvda bo‘lgan B.K. ismli shaxs qo‘lga olindi. Bu haqda TRT Haber xabar berdi.
Turkiya Ichki ishlar vazirligi ma'lum qilishicha, u FETO tomonidan amalga oshirilgan to‘ntarishga urinish vaqtida Marmaris shahrida Erdo‘g‘on turgan mehmonxonaga yuborilgan 37 kishilik guruh tarkibida bo‘lgan. B.K. sobiq kapitan va harbiy vertolyot uchuvchisi bo‘lib, keyinchalik xizmatdan chetlatilgan.
Tergov ma'lumotlariga ko‘ra, u suiqasd guruhining ozodlikda yurgan so‘nggi a'zosi bo‘lgan. U 1 avgust kuni Afyonqarahisor shahrida o‘tkazilgan maxsus operatsiya davomida qo‘lga olingan.
Vazirlikning bildirishicha, B.K.ga prezidentga suiqasd uyushtirish, davlat xizmatchisini o‘ldirish, Harbiy jinoyat kodeksini buzish hamda qurolli bosqinchilik kabi ayblovlar qo‘yilgan.

The person who attempted to assassinate Erdoğan was caught after 10 years.
According to investigation data, he was the last member of the assassination group who was at large.
Image of 'The person who attempted to assassinate Erdoğan was caught after 10 years.'
In Turkey, a person named B.K., who was accused of attempting to assassinate President Recep Tayyip Erdoğan during the coup attempt on July 15, 2016, and was internationally wanted, has been apprehended. TRT Haber reported.
According to Turkey's Ministry of Interior, he was part of a 37-person group sent to the hotel where Erdoğan was staying in Marmaris during the coup attempt carried out by FETÖ. B.K. was a former captain and military helicopter pilot, later dismissed from service.
According to investigation data, he was the last member of the assassination group still at large. He was captured on August 1 during a special operation conducted in Afyonkarahisar.
According to the ministry's statement, B.K. was charged with attempting to assassinate the president, murdering a public official, violating the Military Criminal Code, and armed assault.